Co w październiku piszczy?

 

Październik zawsze obfituje w książkowe nowości, z racji Krakowskich Targów Książki. Wybrałam 7 tytułów, na które czekam, kryminałów, reportaży, fanów seriali, coś dla dzieci, obyczajówek. Każdy znajdzie coś dla siebie!

„Tajemnica odnalezionego płótna Cezanne’a”

M.L. Longworth

Cykl Verlaque i Bonnet na tropie

Wydawnictwo Smak słowa

Premiera: 7 października

Bardzo lubię tę serię, lekko, przyjemnie i na dodatek w pięknych okolicznościach mojej ulubionej Francji.

Przyjaciel z klubu palaczy cygar prosi Antoine’a, by wybrał się z nim do mieszkania René Rouqueta, emerytowanego listonosza, który znalazł u siebie zwinięte płótno. Ponieważ jego mieszkanie należało kiedyś do Paula Cézanne’a, Rouquet jest przekonany, że trafił na skarb. Ale kiedy Antoine przybywa na miejsce, okazuje się, że René nie żyje, płótno zaginęło, a nad ciałem stoi tajemnicza profesor historii sztuki.

 

„Nienawiść sp. z o.o.”

Matt Taibbi

Wydawnictwo Czarne

Premiera: 7 października

Prawie wszystko, co wyda Wydawnictwo Czarne jest rewelacyjne. Dlaczego więc miałoby być inaczej i w tym przypadku?

Czym różni się dziennikarz popierający republikanów od tego, który stawia na demokratów? Co łączy konserwatywną sieć FOX z uchodzącą za postępową MSNBC? I czy na pewno media powinny czerpać zyski z podsycania wzajemnej niechęci odbiorców? Przed Państwem gorzki i pełen ironii audyt wielkiej korporacji Nienawiść sp. z o.o.

Nagradzany amerykański reporter Matt Taibbi bezlitośnie rozprawia się z dziennikarskim bałaganem w USA i wnikliwie analizuje typy politycznej ortodoksji, które tylko pozornie się od siebie różnią. Dostaje się wszystkim po równo – bo jak inaczej traktować działania mediów, w których „różnorodność intelektualna” rozumiana jest jako „po jednym reprezentancie z każdej partii”, nieuprzejmość stała się wymogiem, a dziennikarze porzucili zawodową bezstronność na rzecz politycznych agitacji?

Szanowni Państwo, zapraszamy do reality show Ameryka kontra Ameryka! Wygrywają wszystkie stacje, przegrywają obywatele. Gwarantujemy – takiej porcji nienawiści nie zobaczycie nigdzie indziej.

 

„Zdarzyło się w Watykanie”

Magdalena Wolińska – Riedi

Społeczny Instytut Wydawniczy Znak

Premiera: 14 października

Czytam „Kobiety w Watykanie”. Jeśli kolejna książka będzie równie dobra, to  nie ma się co zastanawiać nad kupnem!

Demetrio – przez cztery dekady pracownik Drukarni Watykańskiej. To spod jego ręki wyszły okładki „L’Osservatore Romano” na takie okazje, jak wybór Karola Wojtyły czy śmierć Jana Pawła II. To on po zamachu w 1981 roku uratował papieża przed spadnięciem z noszy, w ostatniej chwili podtrzymując jego bezwładne ciało.

Paolo – inżynier, ale też wynalazca. To dzięki niemu Jan Paweł II mógł odprawiać msze i spotykać się z wiernymi prawie do końca. Tworzył przemyślne urządzenia, podjazdy, wózki, które wspierały coraz słabszego papieża. Jego pomysłowość wielokrotnie ratowała sytuację. Wstawił nawet fotel fryzjera Jana XXIII do papamobile.

Luciano – w trakcie ponad 40 lat pracy zajmował wiele stanowisk. Ale najbardziej lubi obsługiwać windę, którą najwięksi tego świata jeździli wprost do papieskiego apartamentu. Opowiada, jak uspokajał zdenerwowanego przed spotkaniem z papieżem Fidela Castro czy cierpiącego na klaustrofobię Woody’ego Allena.

 

10 minut i 38 sekund na tym dziwnym świecie”

Elif Shafak

Premiera: 14 października

Każdy kto pamięta początki mojego blogowania, wie, że za sprawą Marty z Wydawnictwa Literackiego, zakochałam się w twórczości Elif Shafak. Jej najsłabsze książki, jeśli takie się zdarzą, i tak stoją wysoko w rankingu dobrych, doskonałych powieści.

Leila nie żyje. Jej ciało jest martwe, ale mózg jeszcze pracuje. Każda kolejna minuta przynosi ze sobą wspomnienie innych wydarzeń, smaków i zapachów. Obrazy pozornie wyrwane z kontekstu łączą się w zmysłową opowieść o życiu w świecie, w którym wielu ludziom nadal odbiera się prawo do bycia sobą.

 

Mieszkaj po swojemu”

Katarzyna Sojka

Premiera: 14 października

No któż nie zna Kasi Sojki, autorki bloga Piąty pokój! Jej mieszkanie to jest taki czad, że nie umiem tego opisać słowami. Odwaga, odwagą, ale Kasia ma talent do łączenia kolorów i struktur, nowego ze starym. Może jak przeczytam jej książkę, to choć odrobina tego talentu skapnie na mnie:)

Poradnik, który ma ośmielić Polaków do urządzania mieszkania się po swojemu, a nie kupowania gotowych rozwiązań z katalogu sklepów meblarskich. W środku znajdziemy m.in. informacje o tym, skąd czerpać inspiracje, jak przestać bać się remontów i dlaczego czasem warto co roku malować ściany. Prosto, śmiesznie i bez narzucania gotowych rozwiązań.

 

„Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek. 100 historii imigrantek, które zmieniły świat”

Elena Favilli

Premiera: 28 października

Poprzednie części były rewelacyjne. Ta na pewno też będzie. Moje dzieci uwielbiają.

Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek. 100 historii imigrantek, które zmieniły świat to już trzecia książka z tej przebojowej serii dla małych czytelniczek i czytelników. Znajdziemy w niej 100 opowieści o niesamowitych kobietach z przeszłości i z czasów współczesnych. Bohaterkami tego tomu są kobiety i dziewczęta, które z jakiegoś powodu opuściły swój ojczysty kraj: niektóre wyjechały w poszukiwaniu nowych możliwości, inne nie miały wyboru. Tym razem mamy okazję posmakować specjalności szefowej kuchni Asmy Khan, poznać tajniki międzynarodowej polityki u boku Madeleine Albright, zagłębić się w świat biznesu z Rihanną i przeżyć wiele innych przygód.

Każda z tych opowieści jest wyjątkowa, a jednak we wszystkich znajdziemy cząstkę siebie. Pomogą nam w tym piękne ilustracje artystek z całego świata.

 

„Friends. Przyjaciele na zawsze. Ten o najlepszych odcinkach”

Gary Susman, Jeannine Dillon, Bryan Cairns

Premiera: 28 października

No przecież nie mogę nie mieć tej książki:)

Bogato ilustrowany, autoryzowany przewodnik po odcinkach Przyjaciół, wydany z okazji 25-lecia uwielbianego przez widzów serialu, uzupełniony między innymi opowieściami zza kulis, zdjęciami od wytwórni Warner Bros., najnowszymi komentarzami prasowymi twórców serialu, Marty Kauffman i Davida Crane’a, a także scenografa Johna Shaffnera.

Za sprawą tej książki wielbiciele serialu mogą przenieść się na plan, na którym powstawały zdjęcia do produkcji nagrodzonej czterema statuetkami Emmy, jedenastoma People’s Choice Awards oraz Złotym Globem. Ten bogato ilustrowany przewodnik po odcinkach pozwoli fanom Przyjaciół przypomnieć sobie sto najlepszych odcinków i najpopularniejszych serialowych powiedzonek. Friends. Przyjaciele na zawsze przytacza też fragmenty najnowszych wywiadów z Davidem Cranem i Martą Kauffman, którzy opowiadają o początkach serialu, oraz ze scenografem Johnem Shaffnerem, zdradzającym, co go inspirowało przy tworzeniu mieszkania Moniki i Rachel oraz kawiarni Central Perk.

 

Widzicie coś dla siebie? Bo ja chcę wszystko!:)

 

Okładki i opisy pochodzą ze stron wydawców.