Wyloguj swój mózg – Anders Hansen

Żyjemy w dobie social mediów. Spora część społeczeństwa sięga po smartfona co kilka minut, spędza kilka godzin dziennie w sieci, a nawet sprawdza telefon przynajmniej raz w ciągu nocy. Korzystamy nadmiernie z tych dobrodziejstw technologii, które ułatwiają nam życie. Ale też mogą utrudnić codzienne funkcjonowanie, zaburzać relacje z otoczeniem i wpływać niekorzystnie na nasze zdrowie.

„Wyloguj swój mózg” Andersa Hansena osiągnął status światowego bestselleru nie bez powodu.  Przesiadywanie godzinami w sieci, wielogodzinne patrzenie w ekran, uzależnienie od tabletów i smartfonów to powszechny problem w obecnym świecie. A to nie do końca jest nasza wina. Autor pokazuje, dlaczego jak gatunek jesteśmy podatni na mechanizmy stosowane we wszelkich platformach społecznościowych. Jak twórcy tych platform wykorzystują zakorzenione w człowieku potrzeby emocjonalne, by przyciągnąć, zainteresować i utrzymać w sidłach użytkownika.

Hansen krok po kroku wyjaśnia skąd biorą się w nas poszczególne potrzeby, jaki związek ma z tym ewolucja i uwarunkowania biologiczne, przedstawia konkretne przykłady, a na końcu książki udziela kilku porad, jak można przeciwdziałać uzależnieniu od smartfonów, tabletów i mediów społecznościowych.

„Wyloguj swój mózg” to bardzo wartościowa pozycja, zbierająca w całość tematykę spędzania czasu w internecie. Ale czy dowiedziałam się z niej czegoś nowego? Jedyną nowością jest tutaj wyjaśnienie problemu poprzez ukazanie jak ewolucja i zakorzenione w człowieku potrzeby wiążą się z nadmiernym poświęceniem czasu social mediom. Bo o mechanizmach działania takich platform mówi się od lat, natomiast nikt tego nie wyjaśniał poprzez zwyczajne opisanie, skąd te potrzeby się w nas biorą. Ponadto nie zgadzam się z opiniami, że książka jest napisana prostym językiem. Moim zdaniem to trudna lektura, nad którą trzeba się pochylić i zastanowić, ‘przetrawić’ treść, zwłaszcza te fragmenty stricte psychologiczne.

Podsumowując, jeśli interesują cię podstawowe ludzkie instynkty, mechanizmy działania platform społecznościowych i sposoby na ich oszukanie, to „Wyloguj swój mózg” będzie idealną książka dla Ciebie.