5 powodów, dlaczego warto sięgnąć po książki Elif Shafak

źródło: Wydawnictwo Znak
Wiecie, że kocham twórczość Elif Shafak, tureckiej pisarki, która pisząc tworzy magię. W maju premiera jej kolejnej książki „Uczeń architekta” i dlatego powiem Wam, dlaczego musicie po nią sięgnąć. Oto 5 powodów, dlaczego warto poznać Elif Shafak.

1.Magia Orientu. W książkach Shafak z każdego kąta wyłazi kultura Wschodu. Mieszanina barw, zapachów i gorącego powietrza tworzą niesamowitą atmosferę. 


2.Styl. Shafak rewelacyjnie pisze. Nie można się oderwać. Każde słowo, każde zdanie to literacka uczta. Barwny, bogaty język i lekkość pisania to połączenie, które powoduje, że historie tworzone przez Shafak pochłania się z zachwytem, a potem chce więcej.

3.Historia. Autorka porusza niezwykle ważne, ale i bolesne tematy z historii Turcji, jak chociażby ludobójstwo Ormian w 1915 roku. Ponadto akcja często toczy się na dwóch płaszczyznach, współczesnej i tej sprzed lat, czasem stu, a czasem pięciuset lub tysiąca. Fantastyczne połączenie.

4.Warstwa obyczajowa. Skomplikowane relacje rodzinne, trudne charaktery postaci, czasami bardzo osobiste podejście, np. w „Czarnym mleku”, opisującym macierzyństwo – swoją drogą jest to moja ulubiona powieść Shafak i jedna z najlepszych jej autorstwa.

5.Kultura. Magia Orientu to jedno, ale dzięki Shafak czytelnik ma szansę poznać kulturę Wschodu z nieco innej strony niż doniesienia medialne. To nie tylko islam w brutalnej odsłonie, ale także fascynująca mistyka np. sufizm, czy poezja i najsłynniejszy twórca Rumi.

Sami widzicie, że twórczość Elif Shafak to bardzo zróżnicowana literatura, którą warto poznać, dać się jej porwać i ponieść opowieści. Przyznam, że spośród wszystkich książek autorki, które czytałam (wszystkie wydane dotąd w Polsce, czyli siedem) tylko „Lustra miasta” nie przypadły mi do gustu, uznałam ją za przeciętną, ale i tak uważam ją za najsłabszą wśród powieści Shafak, lecz w porównaniu do innych autorów jest to dobra książka. Sądząc po nocie wydawcy „Uczeń architekta” będzie kolejną świetną pozycją w dorobku autorki, dlatego jeśli jeszcze nie znacie jej pióra to szczerze polecam, bo ja tkwię w nieustającym zachwycie od dokładnie trzech lat.

Szerzej o poszczególnych tytułach pisałam tutaj:
Shafak Elif Bękart ze Stambułu
Shafak Elif Czarne mleko
Shafak Elif Czterdzieści zasad miłości
Shafak Elif Honor
Shafak Elif Lustra miasta
Shafak Elif Pchli Pałac
Shafak Elif Sufi