Książki, które (nie) warto mieć na półce

https://images.unsplash.com/photo-1431608660976-4fe5bcc2112c?ixlib=rb-0.3.5&q=80&fm=jpg&crop=entropy&s=2a8f846cd9079442b41ce191c69fa655
źródło: unsplash.com, fot. Glen Noble
Chcielibyście mieć taki księgozbiór jak na zdjęciu? Większość z Was pewnie tak, a ja nie. Zamiast satysfakcji z posiadania ogromnej biblioteki, byłabym sfrustrowana kurzem i zmęczona ciągłym sprzątaniem. Kiedy zaczynałam pisać ten tekst, miał on być listą tytułów, które uważam, że warto posiadać na półce w domu, w papierze właśnie, a nie na czytniku.  Było to kilka miesięcy temu. Ale wszystko się zmienia. I chociaż nie minęły lata, to jednak w ciągu tych kilku miesięcy zrozumiałam, że tak naprawdę mogłabym się obejść bez papierowych książek. Pewnie, że byłoby mi trudno się z nimi rozstać. Ale gdybym musiała, zrobiłabym to bez mrugnięcia okiem. Czasami są takie sytuacje, które wymagają od nas pozostawienia pewnych rzeczy za sobą. Wyprowadzając się z domu zostawiamy część naszych rzeczy, także książek, a tym samym część naszego życia w domu rodzinnym. I z czasem zapominamy o tym, co tam zostało. Często dopiero po latach zaglądamy do pudeł, w których zgromadziliśmy te wszystkie pamiątki i ze zdziwieniem odkrywamy, że większość tych przedmiotów jest nam już niepotrzebna. Po co więc leżały przez cały ten czas? Właśnie po to, abyśmy mogli zapomnieć, odkryć na nowo i uwolnić się od nich. Podobnym oczyszczeniem może być przeprowadzka do własnego mieszkania czy wybudowanego domu, a nawet założenie rodziny, kiedy nasza przestrzeń życiowa się zmniejsza i musimy dokonać pewnych wyborów.

Już jakiś czas temu przeszłam etap wyrzucania rzeczy i naprawdę zostało ich bardzo niewiele. Staram się też, by na bieżąco nie przybywało ich za dużo i nic z durnostojek. Marzy mi się zmiana mebli, ale na to jeszcze trochę będę musiała poczekać. I tak dochodzimy do książek. Mam wiele ukochanych, Chmielewską, Christie, Gregory, Shafak, Thorwalda, ale tak po prawdzie jakbym się miała wyprowadzić do Australii, to jedyne co bym postarała się zabrać to Chmielewską i to nie całą, a tylko te ulubione tytuły, do których często wracam i „Dzieci z Bullerbyn”, bo to moja książka życia. Ale reszta? Wyobrażacie sobie przeprowadzkę na drugi koniec świata z całym księgozbiorem, setkami albo tysiącami tytułów? Po co? Żeby się kurzył dalej na półkach, tylko  w nowym miejscu? A jaka jest różnica między przeprowadzką gdzieś daleko, a na drugą stronę ulicy? Też przestawisz książki, żeby się kurzyły w nowym miejscu. Tylko taniej Ci to wyjdzie. Problem polega tylko na uświadomieniu sobie tego. A najczęściej dzieje się tak podczas przeprowadzki właśnie. I choć ja takowej nie mam na razie w planach, nawet tych dalszych, to jednak z każdym dniem jestem coraz bardziej pewna, że przyjdzie taki moment, kiedy z tych ponad 200 książek, które mam, pozostanie zaledwie jedna czwarta. Dlatego właśnie nie powstanie lista książek, które uważam za warte posiadania na półce. Bo tak naprawdę na palcach jednej ręki można by wymienić te, które rzeczywiście warto mieć, a dodatkowo dla każdego będzie to co innego, bo jeden wybierze klasykę, a inny horror albo kryminał. Nie da się stworzyć listy uniwersalnej. Poza tym zwyczajnie braknie nam życia na przeczytanie wszystkiego, a nawet do tych pozycji, bez których jak nam się wydaje nie możemy się obejść raczej nie wrócimy, jeśli nie zrobiliśmy tego w ciągu ostatnich 2-3 latach.

Ponadto weźcie pod uwagę jeszcze jeden czynnik – nasz gust. Zmienia się. Uwielbiam kryminały, ale nie ma sensu do nich wracać, skoro znamy już mordercę – Agatha Christie jest tu wyjątkiem, bo po pierwsze napisała tyle książek, że tylko w przypadku niektórych z nich pamiętam zakończenie, po drugie w jej książkach sama logika prowadzenia śledztwa jest rewelacyjna i to dla niej czytam,  a nie dla rozwiązania zagadki. Ale z drugiej strony, może za 10 lat stwierdzę, że na przykład od lat nie przeczytałam żadnej Christie, minął mi wewnętrzny przymus jej posiadania więc oddam wszystko do biblioteki, albo wystawię na aukcji charytatywnej. Dlatego nigdy nie mów nigdy.