Zapowiedzi, czyli portfelu płacz i płać

Tytuł nie całkiem zgodny z prawdą, bo ja na razie nic nie kupuję, ale na pewno pożyczę od koleżanki nowe powieści Małgorzaty Gutowskiej – Adamczyk i Hanny Cygler. Już się doczekać nie mogę! Poza tym poczekam na ebooka „Sztuka porządkowania”. Ciekawi mnie również, ale to raczej żeby przeczytać niż postawić na półce „Dante na tropie” i „Vogue”.
Dominique Loreau
Czarna Owca
Premiera: 04.02.
Nadaj sens każdemu ze swoich gestów i działań, dąż do szczęścia!
W swojej nowej książce popularna autorka Dominique Loreau odsłania przed nami tajniki swojej sztuki życia: zaprowadzenie ładu wokół siebie po to, by odczuwać go wewnątrz siebie.
Oprócz wielu praktycznych rad ta książka proponuje nową filozofię życia, pozwalającą zyskać więcej czasu dla siebie i dla innych, a także korzystać z chwili obecnej, oczyszczając swój umysł.
Sztuka porządkowania jest małym przewodnikiem po lepszym życiu.
Viveca Stein
Czarna Owca
Premiera: 04.02.
Słoneczny, lipcowy dzień. W powietrzu czuć ekscytację, trwają największe morskie regaty w Europie Północnej.
W pewnej chwili płynący na czele jacht nagle traci kurs. Okazuje się, że zostaje zastrzelony sternik. Ofiarą jest Oscar Juliander, adwokat, wiceprezes klubu jachtowego i szanowany ojciec rodziny. Wkrótce wychodzi na jaw, że za jego idealnym wizerunkiem kryją się tajemnice i kłamstwa.
Niebawem zamordowany zostaje kolejny członek klubu jachtowego…
Agnieszka Olejnik
Wydawnictwo Literackie
Premiera: 05.02.
Tej książki nie można czytać obojętnie.  Emocje są gorące, zbrodnie makabryczne, przyjaciele wierni, bohaterka pociągająca, a Dante niezawodny.
Anna Drozd przyjechała do małego miasteczka, kupiła piękną willę na uboczu, wyremontowała ją i zamieszkała w niej razem z wyżłem weimarskim o poetyckim imieniu Dante. Znalazła pracę w miejscowej bibliotece, a ponieważ była typem samotniczki, życie wśród bibliotecznych regałów bardzo jej odpowiadało. Mieszkańcy miasteczka zaintrygowani samotniczym życiem młodej kobiety, tonęli w domysłach, co też skłoniło Annę do porzucenia poprzedniego życia w dużym mieście. Większość stawiała na zawód miłosny, ale na nieszczęście plotkarzy, nikt więcej nie mógł się niczego o niej dowiedzieć.
Bomba wybucha, kiedy Dante na spacerze przynosi do nóg swojej pani ludzki palec. Przerażona Anna biegnie na komisariat, gdzie poznaje komisarza Wiktora, podobnie jak ona pokiereszowanego przez życie. W spokojnym  dotychczas miasteczku  zaczynają się dziać dziwne rzeczy. Osoby, z którymi Anna rozmawia, próbując wyjaśnić kryminalną zagadkę, umierają w tajemniczych okolicznościach. Wkrótce jej samej zaczyna grozić niebezpieczeństwo…
Czy Anna rozwikła tajemnicę zbrodni? Czy znajdzie spokój i zostanie w miasteczku z psem i mężczyzną przy boku?
Peter Pezzelli
Wydawnictwo Literackie
Premiera: 05.02.
Mistrz obyczajowej, pachnącej bazylią i pomidorami opowieści powraca w wielkim stylu. Peter Pezzelli po raz kolejny zabiera nas w podróż do amerykańskiej Małej Italii. Bohaterem jego najnowszej powieści jest Fabio Terranova, mieszkający we Włoszech, młody, dobrze zapowiadający się tancerz, który marzy o karierze na Broadwayu. Nie jest mu jednak dane podbić serca amerykańskiej publiczności. W wypadku samochodowym giną jego przyjaciel Enzo oraz partnerka taneczna, Caterina. Pokiereszowany fizycznie i psychicznie Fabio wciąż na nowo przeżywa tragedię. Z demonami przeszłości rozprawi się dopiero na obcej ziemi, w Ameryce, ucząc się, pod czujnym okiem wuja trudnej sztuki artystycznego dmuchania szkła. Czy stanie się ona jego nowym fachem? A może Fabio powróci jednak do ukochanego tańca?
Molier
Znak
Premiera: 09.02.
Don Juan
Kłamca i cyniczny kochanek, czy może zagubiony i głęboko nieszczęśliwy człowiek, który nie może znaleźć miejsca w świecie pozorów?
Tartuffe
Najsłynniejszy łgarz i obłudnik, niebezpieczny fanatyk, który nie cofnie się przed niczym, by osiągnąć swój cel. Jego historia już zawsze będzie przestrogą dla wszystkich tych, którzy zechcą narzędziem oszustwa uczynić wiarę i religię.
Mizantrop
Zabawny, a zarazem żałosny w swojej bezkompromisowości i krytycznym stosunku do ludzi. Szaleniec niezdolny do funkcjonowania w prawdziwym świecie, zakochany w kobiecie, która jest ucieleśnieniem wszelkich wad.
Hanna Cygler
„Złodziejki czasu”
Dom Wydawniczy Rebis
Premiera: 17.02.
Lata 2013-2014. Siedlce, Warszawa, Gdańsk.
Zwariowana, zabawna powieść o czterech pisarkach, które poznają się
na gali festiwalu literatury kobiecej. Każda z nich uprawia inny gatunek
literacki, są w różnym wieku, ale łączy je pasja pisania. To, co
przeżywają –  miłość i zdrada, problemy małżeńskie i przez lata skrywana
tajemnica, wzajemna pomoc w trudnych życiowych chwilach , a także próba
założenia zespołu muzycznego – jest doskonałą inspiracją dla twórczych
umysłów. Co z tego wyniknie…?

Maria Ulatowska
Prószyński i s-ka
Premiera: 17.02.
W teraźniejszość bohaterów „Sosnowego dziedzictwa” i „Pensjonatu Sosnówka” znowu wkracza przeszłość, która każe odkrywać na nowo własne korzenie.
Kolejna opowieść o zagmatwanych losach Towiańskich i ich przyjaciół. Pojawiają się nowi bohaterowie, rodzina się powiększa. Jej członków łączą mocne więzy przyjaźni i miłości, którym nie zawsze towarzyszy prawdziwe pokrewieństwo. Ale czy taka rodzina z wyboru nie jest równie ważna jak ta naturalna, biologiczna? A może nawet ważniejsza, bo to my sami decydujemy, kogo chcemy uznać za swoich najbliższych. Tak myśli Wiesia Wołyńska, szykując swojej przybranej wnuczce Annie Koniecznej nie lada niespodziankę.
A Janusz Lipieński odnajduje na strychu metalową skrzynkę z dokumentami i dowiaduje się, że nic nie jest takie, jak mu się wydawało…
Dyzio Bartczak z całego serca pragnie spełnić dawne marzenie swojej żony Irenki, ale co z tego wyniknie? I czy Wiesi uda się pierwszy raz w życiu upiec świąteczne ciasto? A czego szuka w Towianach siostra księdza Andrzeja?
Magiczny urok, czar i wdzięk „Sosnowego Dziedzictwa” i „Pensjonatu Sosnówka” powraca w nowej powieści Marii Ulatowskiej. Nieodmiennie zachwyca atmosfera tego fascynującego miejsca, gdzie powietrze pachnie żywicą, a rozjaśnione promieniami słonecznymi jezioro okazuje się nie tylko piękne, ale i groźne…
Małgorzata Gutowska – Adamczyk
Nasza Księgarnia
Premiera: 18.02.
Litwa, rok 1733. Na stosie ginie młoda dziewczyna oskarżona o czary. Przed śmiercią rzuca klątwę na winnych swojej krzywdy. Odtąd pech nie przestanie im towarzyszyć…
Tymczasem w kraju zaczyna się gorący czas: śmierć króla Augusta II i wolna elekcja. Dwa przeciwne obozy zjeżdżają do Warszawy, by wybrać następcę.
W tym barwnym okresie historycznym toczą się losy dwóch bohaterek: skromnej Zofii i namiętnej Cecylii. Która z nich skradnie serce zuchwałego infamisa?
 Anders de la Motte
Czarna Owca
Premiera: 18.02.
Oszust poszukujący prawdy.
Minister, który może stracić wszystko.
Oficer policji David Sarac odpowiada za kontakty z informatorami. Do jego zadań należą rekrutacja i opieka nad tajnymi źródłami informacji. Na co dzień ucieka się do manipulacji, łapówkarstwa i zastraszania. Dopóki osiąga wyniki, nikt nie zadaje mu pytań. Pewnego dnia wszystko się jednak zmienia…
Kiedy w wypadku samochodowym traci pamięć, a wraz z nią kontrolę nad rozbudowaną siatką oszustw i kłamstw, staje się łatwym celem dla wszystkich, którzy chcą zyskać dostęp do jego tajemnic.
Aby ochronić siebie i swoje kontakty, musi odnowić znajomość z bardzo niebezpiecznym człowiekiem. Okazuje się, że wiele osób, działających po obu stronach prawa, jest gotowych, nawet za cenę życia, poznać prawdziwą tożsamość przestępcy…
Szczątki pamięci to pierwsza książką w serii. Powieść została sprzedana do ponad 20 krajów, a wytwórnia filmowa Lionsgate produkuje amerykański serial telewizyjny, oparty na wszystkich częściach cyklu.
Hakan Nesser
Czarna Owca
Premiera: 18.02.
Sprawa G to dziesiąta i ostatnia część cyklu kryminalnych powieści z komisarzem Van Veeterenem w roli głównej.
Młoda
Amerykanka Barbara Clarissa zleca prywatnemu detektywowi obserwację
swojego męża Jaana G. Hennana. Nie podaje konkretnych powodów. Kilka dni
później zostaje znaleziona martwa w pustym basenie. Podejrzenie pada na
męża, lecz ten ma niepodważalne alibi. Okazuje się jednak, że nie jest
on kryształową postacią.    
Śledztwo podejmuje
komisarz Van Veeteren. Sprawa niestety nie zostaje rozwiązana. Dopiero
po piętnastu latach pojawia się nowy trop. Czy zagadka w końcu się
wyjaśni?
Catherine Crawford
Czarna Owca
Premiera: 18.02.
Zabawna
i wyjątkowa książka na temat metod wychowywania dzieci. Autorka
przeprowadza pełen fantazji eksperyment – próbuje przenieść francuskie
metody wychowawcze na grunt amerykański. Bo czy kiedykolwiek zdarzyło
się komuś być świadkiem napadu złości lub pyskowania francuskiego
dziecka w restauracji? Catherine Crawford nie.
Autorka
dzieli się przemyśleniami oraz ujawnia własne błędy wychowawcze i
uprzedzenia, z którymi wszyscy w mniejszym lub większym stopniu możemy
się identyfikować. Zwraca również uwagę na fakt, że w ostatnim czasie
podejście do wychowania dzieci stanęło nieco na głowie. Wnioski
Catherine Crawford są niezwykle logiczne i racjonalne, a przede
wszystkim wynikają z miłości i troski o dzieci.

Kristie Clements 
Wydawnictwo Literackie
Premiera: 19.02.
Brzydka prawda o modzie. A może zemsta na imperium Ruperta Murdocha?
Sławni projektanci, gwiazdy i celebryci. Ekskluzywne sesje zdjęciowe,
wystawne bankiety, egzotyczne podróże i wielkie pieniądze. Piękno i
elegancja. Brzmi jak bajka, ale za glamourową fasadą kryje się brzydka
prawda o bezwzględnym i brutalnym biznesie, którego ofiarami często
stają się modelki głodzące się, by osiągnąć „rozmiar zero” oraz
pracownicy modowych magazynów spełniający dziwne zachcianki fotografów,
kreatorów i gwiazd.

Kirstie Clements była redaktor naczelną australijskiej edycji
„Vogue’a” przez trzynaście lat. Zaczynała w wieku 23 lat jako
recepcjonistka. Współpracowała blisko z Karlem Lagerfeldem, Kylie
Minogue, Cate Blanchett, duńską księżniczką Marią i wieloma innymi
osobistościami, czołowymi modelkami i wybitnymi fotografami. U szczytu
kariery, w maju 2012, została nagle i  bezceremonialnie zwolniona z
posady.

Czekam na Wasze typy!