10 książek, które mają dla mnie szczególne znaczenie


Ann Rk z bloga Myśli i słowa wiatrem niesione nominowała mnie na fb do przedstawienia listy książek, które mają dla mnie szczególne znaczenie. Było to we wtorek (chyba), ale że miałam wyjątkowo ciężki tydzień, który nadal zresztą trwa, to udało mi się wypełnić zobowiązanie dopiero dzisiaj. I jak widzicie poszłam na łatwiznę i zrobiłam z tego posta, co by tak pustką na blogu nie świeciło.

1.   „Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lindgren – pierwsza książka jaką mi rodzicielstwo czytało, a wredne dziecko znało ją na pamięć do tego stopnia, że nie pozwoliło opuścić żadnego fragmentu.
2.  „Nawiedzony dom” Joanna Chmielewska – książka od której rozpoczęła się moja miłość do autorki i do kryminału.
3.  „Mistrz i Małgorzata” Michaił Bułhakow – bo po prostu jest genialna.
4.  „Dziesięciu Murzynków” Agatha Christie – pierwszy przeczytany kryminał Królowej.
5.  „Krew królów” Jurgen Thorwald – bo dzięki niej sięgnęłam po inne książki autora. Uwielbiam wszystkie.
6.  „Czarne mleko” Elif Shafak – bo dzięki niej zobaczyłam na jak różne sposoby można pokazać kobietę, żonę, matkę.
7.   „Duma i uprzedzenie” Jane Austen – przełamała moją niechęć do klasyki.
8.  „Pan Samochodzik i templariusze” Zbigniew Nienacki – moment kiedy moja miłość do historii wybuchła z całą siłą, a templariusze to do dzisiaj moja ulubiona tematyka.
9.  „Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet” Stieg Larsson – początek mojej fascynacji kryminałem skandynawskim i odkrywaniem kolejnych genialnych tytułów.
10. „Czerwone i Czarne” Stendhal – nie sądziłam, że ta książka znajdzie się kiedykolwiek w takim zestawieniu, a jednak! Bo pokazuje, że powieści klasyczne to nie tylko romantyczne Austen i Brontë, ale także rewelacyjne powieści obyczajowe, w których można odnaleźć miłość, nienawiść, pożądanie i władzę. 
A tak poza tym to dopisałabym tu jeszcze Narnię i Jane Austen i kilka innych tytułów, ale już mi się w 10 nie zmieściło, a ja lubię okrągłe liczby.
Czy ja chcę kogoś nominować? A pewnie, że chcę Gosiarellę i Agatę, nie wiem czy będzie im się chciało tworzyć takie zestawienie, ale mam nadzieję, że tak, bo ciekawa jestem co by w nich umieściły.  A jakie byłyby wasze szczególne tytuły?

grafika pochodzi STĄD