Seks, sztuka i alkohol. Życie towarzyskie lat 60.

Okres PRL-u kojarzy się z dwiema skrajnościami. Z jednej strony dość mroczne i nieprzyjemne to czasy, z drugiej poziom absurdu jaki został osiągnięty przez ówczesne władze poprzez obowiązujące przepisy, nakazy i zakazy, dostarczał rozrywki Polakom i wtedy i teraz po latach. Andrzej Klim w książce „Seks, sztuka i alkohol. Życie towarzyskie lat 60.” przybliża sylwetki artystów, opisuje wydarzenia zarówno z ich życia prywatnego, jak i zawodowego i związane z nimi zabawne historie. 

Poznajemy najpopularniejsze postaci lat sześćdziesiątych, Agnieszkę Osiecką, Elżbietę Czyżewską, Piotra Skrzyneckiego, Zbyszka Cybulskiego, Wojciecha Frykowskiego i wiele, wiele innych. Autor opisuje jak się wówczas bawiono w domach, na prywatkach organizowanych często spontanicznie, nie zawsze ku uciesze właściciela mieszkania, a także w modnych lokalach Warszawy, Krakowa, Szczecina i oczywiście na festiwalach w Opolu i Sopocie. Mnóstwo tutaj improwizacji, wódki i wszechobecnej zabawy. Pomysły artystów, niektóre tak abstrakcyjne, że nie do uwierzenia, sposoby radzenia sobie z szarą codziennością i oczywiście omijanie cenzury stanowią crème de la crème książki Klima. Zaglądamy do warszawskiego i sopockiego SPATiF-u, krakowskiej Piwnicy pod Baranami – wielokrotnie zamykanej i otwieranej ponownie w tamtych latach, szczecińskiej Kaskady. Poznajemy kulisy powstania i działalności słynnego STS-u, jesteśmy świadkami romansów, ślubów, rozwodów i ponownych małżeństw, nietypowych przyjęć weselnych i suto zakrapianych imprez, gdzie bawili się aktorzy, piosenkarze, pisarze. Autor uchyla rąbka tajemnicy przyjęć organizowanych przez władze, wystawnych, eleganckich z okazji Sylwestra czy wizyty znanej osobistości. Klim opisuje także skandale, które były udziałem ówczesnej śmietanki towarzyskiej artystycznego światka, jednak robi to ze smakiem i bez przysłowiowego włażenia z butami w życie.

„Seks, sztuka i alkohol. Życie towarzyskie lat 60.” to bardzo ciekawa pozycja, w której nie brak zabawnych, interesujących historii z życia polskich artystów. Autor podzielił książkę na kilkanaście rozdziałów, a ich tytuły to fragmenty polskich piosenek. Wszystkie informacje, które Klim opisuje zostały zaczerpnięte z materiałów źródłowych, jak również rozmów i wywiadów, które udało mu się przeprowadzić z bohaterami książki. Całość uzupełniona została niezwykłymi fotografiami obrazującymi życie towarzyskie lat sześćdziesiątych. 

O książce:
Autor: Andrzej Klim
Projekt okładki: Paweł Panczakiewicz
Dom Wydawniczy PWN, Warszawa 2013.