Barbara O’Neal Sekrety uczuć – zapowiedź

Czytam właśnie tę książkę i tak postanowiłam umilić Wam czas oczekiwania na moją opinię, czyli radosną twórczość Madzi jak kto woli. Powinna ukazać się w piątek. A do tego czasu popatrzcie co was czeka!
Barbara O’Neal, Sekrety uczuć – przeł. Sylwia Trzaska
PREMIERA: 13 sierpnia
Wydawnictwo Literackie

Prawdziwa miłość…

Po traumatycznym wypadku Tessa Harlow powraca do rodzinnego miasteczka, Las Ladronas. Wydawać by się mogło, że wraz z wypadkiem jej życie się skończyło… Tymczasem jest na odwrót. Na drodze Tessy staje Vince. Czy to ta prawdziwa miłość, o której Tessa od dawna marzy? Żeby odpowiedzieć na to pytanie, Tessa będzie musiała zmierzyć się z przeszłością, a także z sobą samą…

Bywalczynie restauracji Pomarańczowy Niedźwiedź i piekarni Boulangerie Matki Brygidy tym razem zapraszamy na śniadania, do Kawiarni Stu Śniadań. Zaglądamy do menu, wybieramy numer 14 i oto na naszym stole pojawia się…

Sopa de la Maňňana

zupa ze świeżych, lokalnych owoców: z brzoskwiń, melonów, jabłek i truskawek, z dodatkiem serka ricotta i domowego, specjalnego musli. Do tego grzanka z chleba na zakwasie posmarowana masłem.

Składniki:

6 szklanek obranych, pokrojonych brzoskwiń

1 szklanka serka ricotta

1 szklanka jogurtu naturalnego

1 łyżeczka miodu

1 łyżeczka otartej skórki pomarańczowej

pół łyżeczki wanilii

pół łyżeczki gałki muszkatołowej

pół łyżeczki mielonych goździków

Zmiksuj owoce, dodaj serek i jogurt, zmiksuj ponownie. Dodaj miód, skórkę pomarańczową, wanilię i przyprawy. Wstaw do lodówki przynajmniej na 2 godziny. Podawaj posypaną musli lub ze śmietaną. Inny wariant: świetnie nadają się na zupę owoce jagodowe, kantalupa i jabłka. Zastąp jogurt maślanką, nie dodawaj gałki muszkatołowej ani goździków. Smacznego!

*materiały promocyjne udostępnione przez Wydawnictwo Literackie