Żony Henryka VIII

JANE PARKER (BOLEYN)
Jane Parker (Boleyn), ur. ok. 1505 r., zm. 13 lutego 1542r., dama angielskiego dworu. Jane Parker była blisko spokrewniona z królem Henrykiem VIII Tudorem. Jej prababką była Małgorzata Beauchamp, babka Henryka VII Tudora. Jane po raz pierwszy pojawia się na dworze w wieku piętnastu lat, zostaje dworką Katarzyny Aragońskiej. W 1525 roku wyszła za Jerzego Boleyna, (brata królowej Anny Boleyn) stając się w ten sposób wicehrabiną Rochford. Po śmierci męża w 1536 roku zostaje dworką Jane Seymour, a potem Anny Kliwijskiej i Katarzyny Howard. Będąc dworką Katarzyny Howard organizowała jej potajemne schadzki z Thomasem Culpeperem, przez co została ścięta wraz z Katarzyną, 13 lutego 1542 roku.

Zeznawała przeciwko swojemu mężowi i jego siostrze, w trakcie ich procesu, potwierdzając ich kazirodczy związek, przez co przyczyniła się do ich śmierci. Również dzięki jej zeznaniom unieważnione zostało małżeństwo króla z Anną Kliwijską. Potwierdziła, że związek nie został skonsumowany.

Po uwięzieniu Jane Parker w Tower of London, załamała się i zaczęła zdradzać objawy choroby psychicznej. Zgodnie z prawem na chorych psychicznie nie można było dokonać egzekucji, ale Henryk VIII specjalnie zmienił to prawo.

ANNA Z KLEVE
Anna Kliwijska ur.22 września 1515r., zm. 16 lipca 1557r., królowa – małżonka Anglii i Irlandii. Czwarta żona Henryka VIII od 6 stycznia do 9 lipca 1540 roku.
Anna wychowana została w protestanckiej rodzinie, więc ze względów politycznych była dobrą partią dla króla Anglii. Henryk VIII ożenił się z nią na podstawie portretu wybranki, namalowanego przez Hansa Holbeina. Później stwierdził, że małżonka mu się nie podoba, twierdząc, że jest odrażająca, śmierdzi i prawdopodobnie nie jest dziewicą. Małżeństwo zostało anulowane 9 lipca 1540 roku, po raptem sześciu miesiącach związku. Anna otrzymała liczne dobra, w tym zamek Hever i pozostała w Anglii do śmierci. Zmarła w Londynie, jako ostatnia z żon Henryka VIII. Tuż przed śmiercią przeszła na katolicyzm i pozostawała w dobrych stosunkach z córkami Henryka, Marią i Elżbietą. Po rozwodzie Anna otrzymała tytuł „Królewskiej Drogiej Siostry”.

Małżeństwo Anny i Henryka zaaranżował Tomasz Cromwell, przez co popadł w niełaskę u króla i przy pierwszym możliwym pretekście został uwięziony, osądzony i ścięty za zdradę.

Po ścięciu Katarzyny Howard, Anna miała nadzieję na przywrócenie jej godności małżonki. Tak się jednak nie stało, ale Anna i Henryk pozostawali w dobrych stosunkach do końca życia.

Anna Kliwijska jako jedyna z żona Henryka VIII została pochowana w Opactwie Westminsterskim. Jej grobowiec znajduje się tuż obok głównego ołtarza, niedostępnego dla turystów, gdyż ta część jest zarezerwowana dla uroczystości koronacyjnych i dworskich.


KATARZYNA HOWARD
Katarzyna Howard, ur. ok. 1521/1525, zm. 13 lutego 1542r., piąta żona króla Henryka VIII, królowa – małżonka Anglii i Irlandii.

Katarzyna w wieku 10 lat została wysłana do babki, by tam dokończyć edukację. Jej matka Joyce Culpeper zmarła, a ojciec Edmund Howard ożenił się ponownie. W trakcie pobytu Katarzyny na dworze babki Agnieszki Howard, mieszkała ona w jednym pokoju wraz z kilkoma innymi dziewczętami z rodu Howardów. Tam zakochała się najpierw w Henryku Mannoksie, swoim nauczycielu, a później we Franciszku Derehamie, z którym miała romans w latach 1538-1539. W 1539 roku została dworką Anny Kliwijskiej. Na dworze zwróciła uwagę króla, który ożenił się z nią zaraz po unieważnieniu małżeństwa z Anną, 28 lipca 1540 roku.  Katarzyna w trakcie małżeństwa z królem miała romans z Tomaszem Culpeperem. Henryk VIII uważał ją jednak za niewinną dziewczynkę, którą obdarowywał podarunkami. Katarzyna by zapewnić sobie milczenie osób, które znały jej przeszłość, zatrudniła na wysokich stanowiskach swoich byłych kochanków, Henryka Manoxa i Franciszka Derehama. Jednak spowodowało to jeszcze szybsze rozprzestrzenianie się plotek o jej złym prowadzeniu się, które dotarły do króla. Spotkania królowej z Tomaszem Culpeperem organizowała Jane Parker. Nieostrożność Katarzyny spowodowała jej uwięzieniu najpierw w komnacie, a później w Tower of London. Została oskarżona o niewierność, co w przypadku królowej oznaczało zdradę, karaną śmiercią. W grudniu 1541 roku wykonano wyroki śmierci na Tomaszy Culpeperze i Franciszku Derehamie, a w lutym 1542 roku Katarzyna została ścięta toporem. Przed egzekucją poprosiła o przyniesienie do celi pieńka, by móc wypróbować ułożenie głowy.

Prawdopodobnie Katarzyna mogła uniknąć kary, gdyby nie przyznała się do winy, a Dereham nie wygadał się o Culpeperze. Jednak z obawy przed torturami powiedział wszystko.

Katarzyna Howard została pochowana w kaplicy St. Peter ad Vincula, obok miejsca stracenia na terenie Tower of London, obok Anny Boleyn. W 1876 roku szczątki obu królowych zostały odnalezione i przeniesione do krypty przed głównym ołtarzem.


Zdjęcia pochodzą z Wikipedii.
Wszystkie informacja zaczerpnęłam stąd: