Zwiastun burzy – Bernard Cornwell

Z wielkim zainteresowaniem i niecierpliwością sięgnęłam po kolejny tom z cykl „Wojny Wikingów”. „Zwiastun burzy” Bernarda Cornwella to po mistrzowsku opisana historia walk Brytyjczyków z Duńczykami. Uhtred jest już dorosły i musi zdecydować po czyjej stronie chce walczyć. Do Wikingów żywi przyjaźń, nie zapomniał Ragnara i całej dobroci, która od wychowawcy otrzymał, ale los związał go z Alfredem, saskim królem ciągle opierającym się najeźdźcom. Uhtred będzie walczył po stronie jednych, kierując się dobrem królestwa, jednocześnie nie tracąc z oczu przyjaźni z Ragnarem. Pozna smak bólu i utraty ukochanych osób, co tylko utwierdzi go w słuszności wyboru.

Cornwell jest mistrzem książek historycznych, te słowa będę powtarzać do znudzenia, bo nie ma drugiego takiego autora. W „Zwiastunie burzy” po raz kolejny nakreślił czytelnikom brutalność średniowiecza, pokazał, że podczas wojny nie ma czegoś takiego jak dobra decyzja.  Drugi tom sagi o Wikingach bardzo obrazowo przedstawia również walkę chrześcijan z poganami. Wyraźniej niż w „Ostatnim królestwie” zaznaczono różnice w wierzeniach obu grup religijnych. Pokazano proces przechodzenia pogan na chrześcijaństwo, przyjmowania nowej wiary, choć wielu z nich łączyło obie wiary i stosowało niektóre praktyki pogańskie. Za przykład może posłużyć historia Iseult.

Dokładność, logiczność, merytoryczność, z jaką autor podszedł do tematu, szczegółowe badania przed przystąpieniem do pisania całej sagi to znak rozpoznawczy Cornwella. Czytelnikowi pozostaje tylko usiąść z książką w ręce i zanurzyć się w odległy świat wojen, walki o przetrwanie, gdzie miłość i przyjaźń schodzą na drugi plan. Wartka akcja, jej niespodziewane zwroty, styl Cornwella, zapewniają doskonałą lekturę i mile spędzony czas. Polecam!

Cykl Wojny Wikingów:
Ostatnie królestwo recenzja
Zwiastun burzy
Panowie Północy recenzja
Pieśń miecza
Płonące ziemie
Tekst powstał we współpracy z Instytutem Wydawniczym ERICA