Być kobietą, być kobietą…

Silna i kobieca. Jak wzmocnić swój magnetyzm? to lektura przyciągająca uwagę od pierwszych zdań. Rachael Jayne Groover to nie żadna feministka, ani też matka – polka (czy raczej matka – amerykanka). To kobieta, która wie jak osiągnąć sukces i przyciągnąć uwagę i postanowiła się tą wiedzą podzielić.

Silna i kobieca to zbiór porad dla nas kobiet, niezależnie od wieku, rasy i wyznania. Ale nie jest to zwykły poradnik, jakich wiele na półkach księgarń. Rachael Jayne Groover lekko i z humorem opisuje błędy, jakie popełniają kobiety w kreowaniu się. A potem w podobny sposób przedstawia, co możemy zrobić, by być bardziej pewnymi siebie, by pokazać swoje najlepsze strony i zdobyć to na czym nam zależy.


Jednocześnie nie krytykuje kobiet za to, że szukają miłości, że chcą kochać i być kochane. Wręcz przeciwnie. Pokazuje, że jeśli chcemy mieć u swego boku prawdziwego mężczyznę, musimy mu na to pozwolić. I nie polega to na tym, że mamy być bezwolne i wiotkie, mdleć z byle powodu i prosić o wyręczenie przy otwieraniu słoików.  Po prostu – chwalmy naszego faceta za to, że jest facetem. Naprawił komputer, skręcił meble z Ikei, wyniósł śmieci. To nie są skomplikowane czynności, zwłaszcza ta ostatnia, ale każdy człowiek lubi być doceniany.

Poza tym bądźmy kobietami. Nośmy sukienki i spódnice, wysokie obcasy, bluzki z dekoltem, oczywiście wszystko w graniach dobrego smaku i stylu. Uświadommy sobie nasze atuty i dobierajmy stroje tak, by eksponować to co mamy najlepsze. Używajmy kosmetyków, dbajmy o skórę by była piękna i lśniąca. Malujmy się z umiarem. Autorka uczy nas, że nie trzeba mieć ‘kilo tapety na twarzy’ żeby przyciągać wzrok ludzi.

Ale to tylko jedna strona medalu. Chwalmy się naszymi talentami, nie bójmy się pokazać, że jesteśmy inteligentne, mądre i błyskotliwe. Potrafimy zarządzać firmą równie dobrze jak mężczyźni, mimo że jesteśmy inne niż oni. Autorka bowiem nie próbuje udowodnić, że kobiety są lepsze od mężczyzn, ale pokazać, że mimo różnic między nami a płcią przeciwną możemy tak samo dobrze wykonywać te same zadania. Mężczyzna może prowadzić dom i doskonale się w tym sprawdzać, tak jak kobieta w byciu menedżerem czy elektrykiem.

Silna i kobieca ma nauczyć nas jak eksponować atuty naszego charakteru i figury. Jak błyszczeć pośród innych, jak wydobyć naszą wewnętrzną esencję, nasz magnetyzm. Jak być silną, a jednocześnie zjednywać sobie ludzi.

Książka godna polecenia. Nie jest to typowy poradnik, ale pełna humoru opowieść o tym co w nas najlepsze i jak to wydobyć na światło dzienne. 
Moja ocena: 8/10
O książce:
Autor: Rachael Jayne Groover
Tłumaczenie: Beata Piecychna
Projekt okładki: Piotr Pisiak
Wydawnictwo Studio Astropsychologii, Białystok 2012.

Za egzemplarz recenzyjny i możliwość przeczytania książki dziękuję Studiu Astropsychologii