Męska plaga – Jurgen Thorwald

Jurgen Thorwald nieraz zaskakiwał czytelników nietypową wiedzą. Historią chirurgii, kryminalistyki, transplantologii. W zeszłym roku w Polsce po raz pierwszy ukazała się książka „Męska plaga. Seks, pożądanie i kłopoty z prostatą”.

Jest to ostatnia książka tego autora, która po raz pierwszy ukazała się w 1994 roku w Niemczech.  Polscy czytelnicy musieli poczekać siedemnaście lat, by znów zagłębić się w świat zagadek medycznych.
Autor prowadzi czytelników przez historię chirurgii prostaty, ale nie tylko. Duża część książki poświęcona jest sławnym osobistościom świata sztuki, filmu i polityki, którzy cierpieli z powodu choroby tego narządu.
W znacznym stopniu są to wielcy uwodziciele i kochankowie, Charlie Chaplin, Pablo Picasso czy Lloyd George. Powieść określana jako „najbardziej pikantna książka Thorwalda”* bez żadnego zażenowania przedstawia życie erotyczne wielkich tego świata, a sam autor stara się odpowiedzieć na pytanie, czy nadmierne korzystanie z uroków alkowy ma związek z chorobami prostaty.

Historia chirurgii prostaty i opisy poszczególnych zabiegów nie prezentują się tak drastycznie jak to było w „Stuleciu chirurgów”. Można je przeczytać bez skrzywienia i wyobrażania sobie męczarni pacjentów. Tym bardziej, że po pierwszych chirurgicznych rozdziałach, wkraczamy w świat pięknych kobiet i stęsknionych kochanków, których historie rekompensują krwawe zmagania lekarzy z jedną z najbardziej dokuczliwych chorób świata.

Cóż można więcej powiedzieć o „Męskiej pladze”? Dobrze napisana, ale nie to jest w niej najważniejsze. Thorwald po raz kolejny spowodował, że z zachwytem zanurzamy się w świat zmagań medycyny z prawami natury i poznajemy tak odległą dla wielu, a w rzeczywistości tak ważną dla każdego z nas historię walki o życie i zdrowie człowieka. Podsumowując, mogę powiedzieć tylko jedno: Jurgen Thorwald w całej okazałości, ot co.

*Thorwald Jurgen, „Męska plaga. Seks, pożądanie i kłopoty z prostatą”, Wydawnictwo Znak, Kraków 2011 (cytat z okładki).