Słońce i cień – Ake Edwardson

Życie stawia przed komisarzem Erikiem Winterem nowe wyzwania.  Najpierw jego ojciec ma atak serca i Erik wyjeżdża do Hiszpanii, by go odwiedzić, a po powrocie do domu  ma do rozwiązania nową zagadkę kryminalną. 

Oczywiście Edwardson obok głównego wątku książki, stawia także pytania. Co więcej, odniosłam wrażenie, że w trzecim tomie cyklu o Eriku Winterze, to psychologia i dylematy bohaterów są fabułą książki. Morderca wciąga bowiem policję i przede wszystkim Wintera w niebezpieczną grę. Prowadzi go wytyczonymi ścieżkami i zagraża jego rodzinie. 
Åke Edwardson z książki na książkę coraz bardziej się rozkręca. „Słońce i cień” to moim zdaniem najlepsza jego powieść. Trzymający w napięciu, aż do ostatniej strony thriller, którego wciąga do tego stopnia, że zapomina się o otaczającym świecie. Niespodziewane zwroty akcji i morderca, którego nie da się odkryć. Sama, jeszcze na stronę przed ujawnieniem zabójcy byłam pewna, że to ktoś inny. A rzadko mi się zdarza nie wytypować trafnie.

Po raz kolejny autor brutalnie ukazuje okrucieństwo czasów, w których żyjemy. Wszystkie zagrożenia i nieszczęścia, jakie nas otaczają i których nieświadomie możemy stać się uczestnikami. I nie przebiera w środkach, by uzmysłowić czytelnikowi, że takie rzeczy nie dzieją się tylko w książkach. Przecież każdego z nas może dotknąć śmierć bliskiej osoby, alkoholizm, a nawet morderstwo. Bo jak się dobrze rozejrzeć, to zawsze znajdziemy taką sytuację w naszym otoczeniu. Bliższym lub dalszym.

Edwardson jest genialnym obserwatorem życia. Widzi sytuacje i sprawy, których inni nie dostrzegają. A on nie tylko zwraca na nie uwagę, ale jeszcze zmusza do tego nas, czytelników, czyli społeczeństwo. Jedyną instytucję, która może próbować przeciwdziałać okrucieństwu panującemu na świecie. Bo nawet w tak bezpiecznych wydawałoby się krajach skandynawskich, mogą zdarzyć się rzeczy o których nam się nie śniło, a przykładem niech będą lipcowe wydarzenia w Norwegii.

„Słońce i cień” polecam, ale nie tylko jako kryminał, lecz przede wszystkim doskonałe studium psychologiczne. Odkrywające wady i zalety współczesnego świata i człowieka.