Factfulness – Hans Rosling

Tytuł na czasie! Narzekanie to podobno nasza narodowa cecha. Zawsze wszystko źle i niedobrze. Inni mają lepiej, ale na świecie źle się dzieje, bo przecież tak nam mówią media – radio, telewizja, gazety, a przede wszystkim internet.

A jakby tak samemu spojrzeć na świat i zinterpretować go po swojemu? Zajrzeć na kilka stron różnych instytucji i organizacji, które przedstawiają konkretne, twarde dane i miło się zaskoczyć.

Hans Rosling, profesor zdrowia publicznego ze Szwecji, dyrektor Instytutu Gapminder w książce „Factfulness. Dlaczego świat jest lepszy, niż myślimy, czyli jak stereotypy zastąpić realną wiedzą” pokazuje czytelnikom, jak wielkimi są ignorantami.

Na początku książki znajdziemy test, krótki wydawałoby się prosty do rozwiązania test wyboru, bo przecież wszyscy mamy mniejszą lub większą wiedzę o obecnym świecie. Wiedzę pochodzącą  z różnej maści mediów. Po rozwiązaniu tego testu wyboru, okazuje się, że naszą wiedzę to możemy sobie zapakować ładnie w pudełko i umieścić, gdzieś na strychu. Większość odpowiedzi mamy błędnych. I nieważne czy jesteś uczniem, studentem, lekarzem, prawnikiem, handlowcem, politykiem, kasjerką, robotnikiem, magazynierem, czy biznesmenem. Możesz być nawet szympansem. W większości przypadków udzielasz złych odpowiedzi.

Hans Rosling udowadnia, że świat nie jest wcale taki zły jak nam się wydaje. A pokazuje to na przykładzie rzeczywistych danych. Po kolei opisuje instynkty, które kierują naszym tokiem myślenia, wpływają na nasze postrzeganie świata. Udowadnia, że wszyscy się mylimy, niezależnie od naszego wykształcenia, zawodu, obycia w świecie, inteligencji, nabytej wiedzy. Jak Cię nauczyli czegoś w szkole to ta wiedza Ci pozostała, a ty nigdy później jej nie weryfikowałeś. A przecież świat się zmienia.

Kilka prostych pytań pokazuje, jak bardzo mylimy się w ocenie świata. Co do wszystkiego: odsetek dziewcząt uczęszczających do szkoły w krajach o niskich dochodach, poziom umieralności niemowląt, jak jest średnia długość życia. Autor w kolejnych rozdziałach udziela odpowiedzi na pytania z testu i opisuje, jakie instynkty nami kierowały przy udzielaniu odpowiedzi. Przytaczane przez niego historie i anegdoty bawią, uczą, wzruszają. Mnóstwo ciekawych informacji, ogromna dawka wiedzy i myśl, że jednak nie jest tak źle ze światem jak nam się wydaje. „Factfulness” zmienia sposób postrzegania otaczającej nas rzeczywistości, wpływa na nasz tok myślenia i daje nadzieję, że nie jest źle, a może być lepiej. W obecnej sytuacji ta książka przywraca wiarę, że damy radę, a świat sprzyja nam bardziej niż sądzimy.

 

Okładka pochodzi ze strony wydawcy