Październik – zapowiedzi

Październik jest miesiącem szczególnym, bowiem właśnie wtedy odbywają się Targi Książki w Krakowie, a w związku z tym można zauważyć zwiększoną w stosunku do innych miesięcy liczbę nowości książkowych. Nic tylko szykować portfele:)
Ps. Wprawdzie wstrzymałam akcję niekupowania książek, bo postanowiłam nabyć kilka tytułów, które od bardzo dawna widniały na mojej liście, lecz nie zmienia to faktu, że z nowości kupię w ciągu najbliższych trzech miesięcy może ze trzy książki:) Ale was zapraszam na wyjątkowo krótką listę zapowiedzi na październik. Dlaczego krótką? Bo tym razem pokażę wam tylko te tytuły, które sama z pewnością kupię albo pożyczę, ale każdą z nich chcę przeczytać:)
Joanna Olczak – Ronikier
Premiera: 12.10.
Wydawnictwo Znak
Wiosną 1945 roku matka i babka Joanny Olczak Ronikier – bohaterki bestsellerowej i nagradzanej książki W ogrodzie pamięci – po latach wojennej tułaczki trafiają do Krakowa. Od tamtego czasu nie wyrzucają ani jednego zapisanego kawałka papieru. Listy, rachunki i notatniki towarzyszą pisarce przez całe życie. Są udręką i wyrzutem sumienia. Na początku XXI wieku niespodziewanie każą jej na nowo spojrzeć na czas tuż po wojnie.
Dla dziesięcioletniej Joasi tamten Kraków to tętniąca życiem wyspa: zapachy ze sklepiku z „towarami kolonialnymi”, najlepsze w życiu lody i spacery z Leopoldem Staffem. Dla jej bliskich to schronienie w słynnym później Domu Literatów przy Krupniczej, próba wskrzeszenia rodzinnego wydawnictwa i trud budowania życia od nowa. Pisarka w mistrzowski sposób pokazuje, jak wyglądał świat w tym wyjątkowym czasie, między jednym kataklizmem a drugim. Wtedy.
Helen Rappaport
Premiera: 12.10.
Wydawnictwo Znak literanova
Cztery córki Mikołaja II dorastały niczym cudowne ptaki w złotej klatce, odizolowane od świata w zaciszu carskich rezydencji. Były ikonami stylu, gorącym tematem plotek, najbogatszymi i najbardziej pożądanymi pannami z europejskich rodzin królewskich na progu XX wieku.

Za oficjalnym wizerunkiem uroczych małych księżniczek w białych sukniach skrywały się jednak cztery silne osobowości i wyraziste temperamenty.

Prywatny świat Wielkich Księżnych Olgi, Tatiany, Marii i Anastazji wychodzi poza krąg nastoletnich miłości, dworskich intryg, dziewczęcych marzeń i aspiracji. To także historia dojrzewania czterech inteligentnych kobiet na tle nieuchronnego schyłku wielkiego imperium i całej epoki. Rewolucyjna zawierucha i dramat całej rodziny Romanowów uczyniły z nich bohaterki drugiego planu. Prawie sto lat po tragicznej śmierci ta opowieść po raz pierwszy wybrzmiewa ich własnym głosem.

Łukasz Maciejewski
Premiera: 26.10.
Wydawnictwo Znak literanova
Niezapomniane spotkania z wielkimi gwiazdami sceny i ekranu. W rozmowach z Łukaszem Maciejewskim najwybitniejsze polskie aktorki zdradzają kulisy swojej kariery, dzielą się wspomnieniami, szczerze opowiadają o wzlotach i upadkach.

Aktorki. Portrety to nie tylko szansa na przypomnienie najważniejszych rozdziałów historii polskiego teatru i kina, ale też możliwość odkrycia prawdziwego oblicza niezwykłych kobiet, które często okazują się o wiele bardziej intrygujące niż odgrywane przez nie bohaterki.

Radosław Kotarski
Premiera: 12.10.
Wydawnictwo Znak literanova
Czy faktycznie Napoleon był niski? Czy naprawdę wykorzystujemy tylko 10% możliwości naszego mózgu? Czy rzeczywiście zjadamy kilka pająków rocznie podczas snu? Czy to prawda, że seks przed zawodami odbiera szansę na złoty medal? Czy należy odczekać 48 godzin przed zgłoszeniem zaginięcia osoby?
Nic bardziej mylnego!

RADEK KOTARSKI, twórca POLIMATÓW,
prowadzący jeden z najpopularniejszych kanałów na YouTube,
autor popularnonaukowych programów telewizyjnych,
nieustraszony pogromca absurdów rozprawia się z PIĘĆDZIESIĘCIOMA POPULARNYMI MITAMI

Émilie Albertini, Anne Humbert 
Premiera: 22.10.
Wydawnictwo Literackie
 Jaki model dżinsów wybrać? Jak nosić tę białą koszulę? Czy ta mała czarna dobrze na mnie leży? Ten poradnik zawiera wszystko, co powinnaś wiedzieć na temat mody. Znajdziesz w nim odpowiedź na każde pytanie, jakie zadajesz sobie, stając rano przed otwartą szafą, a także niejedną cenną podpowiedź, jak dobrać strój do własnej sylwetki, umiejętnie połączyć kolory i w jaki sposób, dzięki prostej przeróbce krawieckiej, ze starej marynarki otrzymać coś prawdziwie oryginalnego i trendy. Przekonasz się, że dobra garderoba to nie ta, która pęka w szwach, lecz ta, w której jest kilka podstawowych elementów stroju oraz zestaw niezbędnych dodatków. Resztę możesz wyrzucić, rozdać albo odsprzedać.

Ten praktyczny poradnik – znajdziesz w nim także adresy polecanych przez autorki butików czy rady odnośnie czyszczenia i przechowywania ubrań – jest również inspirującym i zaskakującym przewodnikiem po historii mody, która nierozerwalnie zrosła się z historią kina i estrady. Westerny spopularyzowały wynalazek Oscara Levi Straussa, Audrey Hepburn i Marylin Monroe – białą koszulę uważaną długo za typowo męski element stroju, Edith Piaf małą czarną, Jane Birkin kaszmirowy sweter, a Jennifer Aniston – dżinsy o kroju bootcut…

Olga Rudnicka
Premiera: 06.10.
Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Dagmar Różyk zostaje znaleziony martwy w swoim gabinecie w okolicznościach budzących u jednych śmiech, u drugich wstręt, a jeszcze u innych – godną pożałowania radość. Za życia był obiektem pożądania kobiet, nienawiści mężczyzn, oczkiem w głowie prezesa. Motywów zabójstwa jest bez liku, tak samo jak podejrzanych. Monika, jego sekretarka, jako jedyna zna tajemnice szefa i jest zdecydowana za wszelką cenę sama odkryć prawdę. Pomaga jej młody policjant Mateusz Jankowski, który po szkole oficerskiej wylądował na stanowisku stażysty w wydziale kryminalnym prowadzącym śledztwo w tejże sprawie. Jego zwierzchnicy, starzy wyjadacze, niechętnym okiem patrzą na młodego, ambitnego nowicjusza, robią sobie z niego żarty i dają na każdym kroku do zrozumienia, że szkoła szkołą, a życie życiem i wiele mu jeszcze brakuje, by stał się twardym gliną.
Z powodu prywatnych kontaktów z Moniką, która jest jedną z głównych podejrzanych, Mateusz zostaje odsunięty od sprawy. Nie wierząc w winę dziewczyny, postanawia działać na własną rękę, ryzykując przyszłą karierę. Poszlaki prowadzą do mieszkania Magdy W., znienawidzonej przez wszystkich zastępczyni Różyka, zwanej przez personel Zdzirą. Zdaniem Moniki to właśnie ona może być zabójczynią, ale najpierw muszą się dowiedzieć, gdzie jest pani wicedyrektor. Ostatnio widziano ją w wieczór poprzedzający śmierć Różyka, gdy odgrażając się i klnąc na czym świat stoi, wybiegła z jego biura. 
Ponadto Moi Drodzy, 7 października każdy kto jeszcze nie posiada wspaniałego dzieła zwanego Dożywociem, prędziutko biegnie do najbliższej księgarni i nabywa ów tytuł. Wznowienia się doczekaliśmy, to i może doczekamy dalszego ciągu, bo ałtorka się odgraża!