Wrześniowe premiery

Aneta Jadowska
Premiera: 18.09.
Wydawnictwo Fabryka słów
Thorn Universe to najlepsze, co ma do zaoferowania polskie urban fantasy.
Zapraszamy na ulice Thornu i Trójprzymierza, gdzie równie łatwo o zabawę, jak o kłopoty. Czy szukasz prawdziwej miłości, czy skradzionego archanielskiego artefaktu, to właśnie tu rozpoczyna się przygoda.
Szalone diablice, zdeprawowane wilki, przesadnie romantyczne bóstwa, niebiańscy włamywacze i wampiry z problemami… To tylko mały wybór tego, z czym musi się mierzyć Dora i jej przyjaciele. Imprezy, walki i ognia nie zabraknie, kiedy są w okolicy. 
Thorn uzależnia niczym Sin City. Nie wrócisz łatwo do rzeczywistości.
Dennis Lehane
Premiera: 17.09.
Wydawnictwo Prószyński i s-ka
Dennis Lehane, autor bestsellerów „New York Timesa” – „Miasta niepokoju” i „Nocnego życia” – powraca z niejednoznaczną psychologicznie i moralnie historią zbrodni, namiętności i zemsty, rozgrywającą się na Kubie i w Ybor City na Florydzie podczas drugiej wojny światowej. Jego bohater Joe Coughlin musi się w niej rozliczyć ze swoją kryminalną przeszłością i teraźniejszością.
Od dnia, w którym wrogowie Joego Coughlina zabili jego żonę i zniszczyli jego imperium, minęło dziesięć lat. Zniesiono prohibicję, świat znowu ogarnęła wojna, a syn Joego, Tomas, jest już dużym chłopcem. Obecnie były władca kryminalnego półświatka pracuje jako consigliere przestępczej rodziny Bartolo, krążąc między Tampą i Kubą, ojczyzną swojej żony.
Joe Coughlin, który z mistrzowską zręcznością manewruje między czarnym, białym i kubańskim podziemiem kryminalnym, potrafi z równym wdziękiem utrzymywać stosunki towarzyskie ze śmietanką towarzyską Tampy, ludźmi z wywiadu marynarki wojskowej, gangsterami Lansky’ego i Luciana oraz opłacanym przez mafię rządem Fulgencia Batisty. Ma wszystko – pieniądze, władzę, piękną kochankę i anonimowość. Ale sukces nie osłoni go przed nadciągającym mrokiem przeszłości. Nadchodzi czas uiszczenia rachunków za życie w zbrodni.
Dennis Lehane kreśli barwny portret mafii w czasach drugiej wojny światowej – od rozplanowanej z wirtuozerią choreografa strzelaniny w Środę Popielcową po mrożący krew w żyłach, rozdzierający punkt kulminacyjny na kubańskim polu trzciny cukrowej. 
Viveca Sten
Premiera: 23.09.
Wydawnictwo Czarna Owca
 Student Marcus Nielsen zostaje znaleziony martwy w swoim mieszkaniu. Wszystko wskazuje na samobójstwo. Matka Marcusa jest jednak przekonana, że syn został zamordowany. Błaga policję, by nie zamykali sprawy.

W trakcie śledztwa odkryty zostaje trop prowadzący do bazy wojskowej Korsö niedaleko Sandhamn. Wkrótce ginie kolejny człowiek, który również ma związki z Korsö. Najlepsza przyjaciółka Thomasa, Nora Linde, która dopiero co odeszła od męża, usiłuje dowiedzieć się więcej o bazie wojskowej, w której od kilkudziesięciu lat działają komandosi z piechoty morskiej. Czy w przeszłości kryje się coś, co nie ma prawa wyjść na światło dzienne? 

Bryan Denson
Premiera: 23.09.
Wydawnictwo Czarna Owca
 Dziennikarz Bryan Benson opisuje historię Harolda Jamesa Nicholsona, wysokiego rangą funkcjonariusza CIA, który w 1994 roku rozpoczął współpracę z wywiadem Federacji Rosyjskiej, a następnie, skazany w Ameryce za szpiegostwo, w czasie pobytu w więzieniu, skłonił własnego syna, Nathana Nicholsona, by nawiązał kontakt z wywiadem rosyjskim. Ostatecznie w 2009 roku Nathan Nicholson również został skazany za szpiegostwo, lecz otrzymał wyrok w zawieszeniu.

Książka Bensona, oparta na pięcioletnim śledztwie dziennikarskim, szczegółowo opisuje przebieg wypadków, które doprowadziły do powstania niezwykłego tandemu szpiegowskiego złożonego z ojca i syna. Autor tworzy fascynujący portret psychologiczny głównych bohaterów, a dzięki licznym wywiadom z funkcjonariuszami FBI i CIA prowadzącymi śledztwo w sprawie Nicholsonów oraz skrupulatnej analizie dokumentów daje także znakomity wgląd w metody pracy amerykańskiego kontrwywiadu.  

Jean – Christophe Brisard
Claude Quetel
Premiera: 28.09.
Wydawnictwo Znak Horyzont
Jak wyglądało prywatne życie dzieci dyktatorów?
Alina Castro musiała do swojego ojca mówić: Comandante, a jej brat Fidelito był trzykrotnie porywany przez własnych rodziców!
Syn Mao Zedonga dostał od taty płaszcz jako prezent ślubny, a córka Stalina Swietłana była tak „zachwycona” swoją ojczyzną, że 13 lat po śmierci ojca uciekła na Zachód.
Kim Dzong Un godnie zastąpił swego protoplastę, stając się najkrwawszym dyktatorem XXI wieku.
Przeróżne osoby, miejsca, charaktery i losy. Mianownik ten sam – ojciec despota.
Niektóre dzieci zmuszono, by poświęciły swoją niewinność. Reżim widział w nich kontynuatorów rządzącej dynastii. Inne, dla odmiany, traktowano nie lepiej niż resztę społeczeństwa.
Musiały stać w blasku fleszy w służbie propagandy lub ukrywać się przed wzrokiem nieprzystępnego ojca, który się ich wyrzekł i skazał na wygnanie.
Część z nich przyznaje się do dziedzictwa swoich ojców. Dla innych ten ciężar jest nie do udźwignięcia. Te ostatnie będą ze wszystkich sił starały się przeciąć więzy łączące je z ludźmi, z którymi przyszło im dzielić życie.
Prawda o Dzieciach dyktatorów leży gdzieś między prywatną opowieścią o losach pojedynczych ludzi a wielką panoramą dziejów. Pora ją odkryć. I zrozumieć. 
Marek Krajewski
Premiera: 14.09.
Wydawnictwo Znak
Rok 1948. Nadmorskie Darłowo. Gwałciciel, który gryzie ofiary.
Popielski, były lwowski komisarz, po ucieczce z Wrocławia ukrywa się w mieście rządzonym przez czerwonoarmistów i agentów UB. Nikt tu nie zna jego przeszłości. Nikt nie podejrzewa, co tak naprawdę ma na sumieniu. Kiedy zaczynają ginąć kobiety, ktoś musi znaleźć gwałciciela i mordercę. Popielski, który prowadzi tajne śledztwo, wie, czym jest piekło – labirynt bez wyjścia i bezmiar cierpienia. Nie wie jednak, że będzie ono jego domem.
Lee Child
Premiera: 04.09.
Wydawnictwo Albatros
W samym centrum Paryża snajper oddaje strzał do prezydenta Francji. Wystrzelony z odległości tysiąca pięciuset metrów pocisk zatrzymuje kuloodporna szyba. Wszystko wskazuje na to, że chodziło tylko o próbę generalną przed zbliżającym się szczytem G8, który ma się odbyć w Londynie, a jednym z potencjalnych celów jest prezydent USA.
 Wywiad wojskowy, FBI i CIA zwracają się do Reachera z prośbą o pomoc w schwytaniu zamachowca. Według nich może nim być John Kott, którego przed szesnastu laty wpakował za kratki. Z natury podejrzliwy wobec służb specjalnych Reacher nie wierzy w tę teorię i próbuje się trzymać z dala od całej sprawy. Do czasu, aż na własne oczy zobaczy zdjęcia ze swoją twarzą, na których Kott po opuszczeniu więzienia ćwiczył strzelanie do celu właśnie z odległości tysiąca pięciuset metrów…
Teraz Reacher już nie może się wycofać, bo sprawa stała się osobista.
Elżbieta Cherezińska
Premiera: 13.09.
Wydawnictwo Zysk i s-ka
Lata 30. XIX wieku.
Kluczem do panowania nad Azją jest Afganistan, o który Wielka Brytania rywalizuje z Rosją. W Wielką Grę, nazywaną przez Rosjan Turniejem Cieni wplątane są losy Polaków: Jana Witkiewicza – młodzieńca ułaskawionego z wyroku śmierci i zesłanego na Syberię, Adama Gurowskiego – ucznia Hegla i przyjaciela Heinego, arcyzdrajcy sprawy polskiej, a także Rufina Piotrowskiego – prostego żołnierza i najsłynniejszego uciekiniera z syberyjskiej katorgi.
W śniegach Syberii,  na gorących piaskach afgańskich pustyń i wybrzeżach Morza Czarnego trwa Wielka Gra. Bohaterowie rzucają cienie, ktoś jednak pociąga za sznurki marionetek.
Christoffer Carlson
Premiera: 09.09.
Wydawnictwo Czarna Owca
Pewnej grudniowej nocy na tyłach starej kamienicy w centrum Sztokholmu zostaje zamordowany młody socjolog, Thomas Heber. Jedynym świadkiem morderstwa jest kilkuletni chłopiec. Policja rozpoczyna śledztwo. Okazuje, że zamordowany infiltrował środowiska lewicowe, sprawą zaczynają interesować się służby bezpieczeństwa. Sprawa staje się naprawdę poważna, gdy pojawiają się pogłoski, że wkrótce ma dojść do kolejnego zabójstwa na tle politycznym… 
Martin Fido
Premiera: 10.09.
Wydawnictwo Dolnośląskie

Bogato ilustrowany album przedstawia cały świat Agaty Christie: jej życie osobiste, podróże, które uwielbiała, oraz warsztat pisarski. Czytelnik odnajdzie tu Agatę zakochaną i pełną rozterek, miłośniczkę przygody i genialną autorkę. Pozna jej poglądy i zainteresowania, sylwetki bohaterów i okoliczności towarzyszące powstawaniu powieści. Przewodnik po tym niepowtarzalnym świecie z pewnością zachwyci każdego miłośnika królowej kryminału.
Premiera: 10.09.
Wydawnictwo Dolnośląskie
Wymuskany mały Belg z zakręconym wąsem, dumny ze swoich „małych szarych komórek”, prawdziwy as skomplikowanych zagadek kryminalnych. Kojarzymy jego charakterystyczną sylwetkę, ale czy znamy go naprawdę/jego poglądy i upodobania?
Co wiemy o tym ekscentrycznym geniuszu ukrytym za cudaczną fasadą?
W książce zebrano wypowiedzi detektywa pochodzące z ponad 50 powieści i opowiadań z jego udziałem. Niektóre zabawne, inne głębokie i przemyślane, zawsze zaskakujące. Pozwalają lepiej poznać słynnego eleganta w meloniku, a także docenić mądrość i poczucie humoru królowej kryminału, która stworzyła tę postać.
Książka zawiera też mało znany esej Agaty Christie o związku pisarki z jej najsłynniejszym bohaterem, związku, w którym miłość przeplata się z nienawiścią.
Mary Westmacott (Agata Christie)
Premiera: 10.09.
Wydawnictwo Dolnośląskie
Wszystko wskazuje na to, że Isabella Charteris, piękna, żyjąca pod kloszem arystokratka, wyjdzie za mąż za swego dalekiego kuzyna. Tymczasem w okolicy pojawia się John Gabriel, bohater wojenny kandydujący do parlamentu. Opinie o nim są skrajne — niektórzy uważają go za człowieka bystrego, oddanego lokalnej społeczności, wielkodusznego patriotę, zaś inni za bezwzględnego oportunistę, prostaka i awanturnika. Co jednak sprawia, że tak wielu ludzi mu ufa, a kobiety tracą dla niego głowy? Dlaczego Isabella porzuca dla niego snute od dawna plany matrymonialne, nawet za cenę wyrzeczenia się marzeń o domu i szczęściu?
 
Mary Westmacott (Agata Christie)
Premiera: 10.09.
Wydawnictwo Dolnośląskie
Joan Scudamore, kobieta dojrzała i zadowolona z osiągniętej pozycji społecznej, wraca z odwiedzin u córki mieszkającej w Bagdadzie. Przy granicy z Turcją zostaje niespodziewanie uwięziona w małej gospodzie z powodu złej pogody. Samotność i przedłużające się oczekiwanie skłaniają Joan do przemyśleń — po raz pierwszy w życiu musi stawić czoło wielu prawdom o sobie samej. Wspominając przeszłe lata, analizuje swoje uczynki, przekonania, oraz uczucia — i coraz mniej podoba jej się osoba, którą widzi…

To jest właśnie ta książka, która zadowoliła mnie w pełni — i ta, którą zawsze chciałam napisać. Agatha Christie.

Agata Christie
 Premiera: 09.09.
Wydawnictwo Dolnośląskie

Prowincjonalne życie wcale nie jest nudne! Zwłaszcza w pensjonacie -pułapce, gdzie zakwaterował się morderca podśpiewujący piosenkę o ślepych myszkach…
Tom zaledwie kilku miniatur składa się z frapujących zagadek, w których nie brak morału, opisu powojennej rzeczywistości oraz grozy, która przeplata się z celnym humorem. Pułapka na myszy to dowód, że pisarka doskonale radzi sobie nie tylko ze zbrodnią, ale i wymagającą sztuką opowiadania.
 
Małgorzata Gutowska – Adamczyk
Premiera: 24.09.
Wydawnictwo Literackie

Najnowsza książka bestsellerowej pisarki. Piękna i pełna osobistych wątków powieść o dzieciństwie.
 „Masz siostrę!” – radosny okrzyk babci wybudził ją w październikowy poranek. To pierwsze, mocno utrwalone wspomnienie dziewczynki. Odtąd była starszą siostrą, mądrzejszą, odpowiedzialną. Jako sześciolatka zaczęła swoją drogę do dorosłości.
 Wakacje co roku spędzała u dziadków na wsi. Całe dnie biegała boso po trawie, bawiła się ze zwierzętami, pomagała babci, prowadząc z nią długie rozmowy.
 Powieść Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk zabiera nas w podróż do małego podwarszawskiego miasta i mazowieckiej wsi, ukrytych w nich wspomnień, obrazów, wrażeń i ludzi. Dorosła kobieta – której synowie opuszczają właśnie rodzinne gniazdo – opowiada historię dziewczynki i odkrywa piękno zwyczajnych rzeczy. Rozmowa przy stole, rodzinna wyprawa pociągiem do sąsiedniej miejscowości, uścisk dłoni najbliższych. Potrafiły przynieść wielką radość i były – może wciąż są – na wyciągnięcie ręki.
 Kalendarze to mądra opowieść, która pokazuje, że spokojne i z pozoru nudne życie potrafi być wielkim darem.
Jak zwykle Was kuszę nowościami, sama nic nie kupując:) Co Wam wpadło w oko?
Ps. Bawią mnie te kolejne książki dotyczące Agathy Christie, to album, to zbiór cytatów, już same powieści autorki nie wystarczają:)