Sierpień – premiery książkowe

David Lagerkrantz

„Co nas nie zabije”
Premiera: 27.08.
Wydawnictwo Czarna Owca
Mój komentarz: No cóż. Ja na tę książkę nie czekam, choć tak twierdzi wydawca:)
Książka, na którą czeka cały świat!
Co nas nie zabije  – kontynuacja trylogii Millennium Stiega Larssona napisana przez Davida Lagercrantza.
Mikael Blomkvist przechodzi kryzys i rozważa porzucenie zawodu dziennikarza śledczego. Lisbeth Salander podejmuje duże ryzyko i bierze udział w zorganizowanym ataku hakerów. Ich drogi krzyżują się, kiedy profesor Balder, ekspert w dziedzinie badań nad sztuczną inteligencją, prosi Mikaela o pomoc. Profesor posiada szokujące informacje na temat działalności amerykańskich służb specjalnych. Mikael bez wahania leci do Doliny Krzemowej zbierać materiały do sensacyjnego tekstu, który nie tylko może uratować jego karierę, ale też wpłynąć na losy całego świata.
Treść Co nas nie zabije owiana jest tajemnicą. Premiera książki odbędzie się 27 sierpnia – tego samego dnia w 25 krajach.

Jean Sasson

„Łzy księżniczki. Moje życie w najbogatszym i najbardziej opresyjnym królestwie świata”
Premiera: 03.08.
Wydawnictwo Znak literanova
Mój komentarz: Wygląda ciekawie. Poczekam, zobaczę opinię, może przeczytam.
OPOWIEŚĆ SAUDYJSKIEJ KSIĘŻNICZKI O ŚWIECIE, W KTÓRYM WOLNOŚCIĄ CIESZĄ SIĘ TYLKO MĘŻCZYŹNI I PUSTYNNY WIATR
Sultana to wnuczka saudyjskiego króla i żona saudyjskiego księcia.
Mimo że niewyobrażalnie bogata i uprzywilejowana, to jednak nigdy nie zaznała prawdziwej wolności. Mieszka bowiem w kraju, w którym obowiązujące prawa i obyczaje zmieniają w niewolnice wszystkie kobiety, nawet te, które wywodzą się z królewskiego rodu.Nawet teraz, w XXI wieku.
Ta książka to wstrząsające historie z życia samej Sultany i jej znajomych kobiet: Fatimy, której mąż chce odebrać dzieci, Szady, oskarżonej o czary, Farii, młodej Saudyjki poddanej obrzezaniu, a także Dalal i Amal, dziewczynek nękanych i zabitych przez własnych ojców.
Łzy księżniczki to nowa książka napisana przez amerykańską dziennikarkę i jednocześnie przyjaciółkę Sultany, Jean Sasson. Za ujawnienie ciemnych sekretów najbogatszego królestwa świata grożono jej arabskim więzieniem.
Stanisław Lem
„Cyberiada”
Premiera: 27.08.
Wydawnictwo Literackie
Mój komentarz: Jedna z moich ulubionych książek Lema. Kto czytał ten wie, kto nie czytał, to biegiem do księgarni. A i wydanie bardzo ładne, szkoda, że na kontynuację tej serii wydawniczej trzeba było czekać trzy lata.
Nowa edycja popularnej książki Stanisława Lema, którą autor uważa za swój prywatny wkład w poetykę literatury science fiction. Nikt bowiem nie skrzyżował w taki sposób przyszłościowej fantastyki z baśnią i filozoficzną powiastką, nikt nie sporządził takiego stopu materii „naukowo-technicznej” z baśniowym sztafażem przedstawionego świata. Cyberiada – zabawny melanż tradycyjnej baśni i literatury science fiction z konstruktorami w roli czarowników i cudami, które są tam tylko niebywale rozwiniętą inżynierską sprawnością – stanowi swego rodzaju przestrogę przed brakiem umiaru, etyki i zbytnią wiarą we wszechmoc inżynierii.
Jill Mansell
„Nieprzewidziane konsekwencje miłości”
Premiera: 13.08.
Wydawnictwo Literackie
Mój komentarz: Autorka świetnych powieści obyczajowych. Polecam. Ale okładka beznadziejna.
Josh – były członek sławnego zespołu Go Destry, który po trzech latach spektakularnej kariery się rozpadł, postanawia opuścić Kalifornię i wrócić do rodzinnej Kornwalii. Przez przypadek poznaje Sophie, piękną fotografkę. Zauroczony, bez wahania proponuje jej kolejne spotkanie, lecz ona uparcie odmawia, twierdząc, że nie umawia się na randki. Chłopak nie daje za wygraną i próbuje poznać przyczynę takiego zachowania dziewczyny.
Myślicie, że to jedyny wątek romansowy w tej sympatycznej opowieści? Babcia Josha też się zakocha. I kilku innych bohaterów. Jednym słowem, Jill Mansell w najlepszej formie – pełna miłości, zaskakujących zbiegów okoliczności i odrobiny szaleństwa opowieść pióra bestsellerowej brytyjskiej autorki.
Joanna Miszczuk
„Wyspa”
Premiera: 11.08.
Wydawnictwo Prószyński i s-ka
Mój komentarz: Autorka świetnej rodzinnej trylogii. Z pewnością będę chciała przeczytać i nową powieść.
Kobiecość, fantazja i bogactwo postaci. Opowieść, która dowodzi, że wyobraźnia Joanny Miszczuk nie zna granic.
Maxime Dupont, francuska ciastkarka, dzięki swoim innym ukrytym talentom, prowadzi podwójne życie. Jej przeszłość naznaczona została cierpieniem: osierocona jako dziecko, ofiara przemocy jako nastolatka, brutalnie pozbawiona ukochanego. Już jako dorosła ujawnia w swej drugiej osobowości wielką siłę drzemiącą w kobiecej duszy. Czy to, kim jesteśmy, implikuje nasza przeszłość czy nasze decyzje?
Maxime w wyniku dramatycznych wydarzeń trafia na tajemnicza wyspę Lumię. Wyspa jest praktycznie odcięta od świata, ukryta tak, że nawet bliska Europa nie ma pojęcia o jej istnieniu. Mieszkańcy Lumii rozwijają cywilizację równoległą do naszej, jednak opartą na zupełnie innych podstawach – zarówno technologicznych, jak i moralnych.
Podobnie jak we wcześniejszych powieściach Miszczuk, w „Wyspie” jest wiele wątków historycznych i – oczywiście – silne kobiety.
Maurice Druon
„Królowie przeklęci” tom 2 (część 4 i 5 cyklu)
Premiera: 31.08.
Wydawnictwo Otwarte
Mój komentarz: Obowiązkowa lektura dla fanów Philippy Gregory!
W drugim tomie znajdziesz powieści: Prawo mężczyzn i Wilczyca z Francji
„W Królach przeklętych jest wszystko. Królowie z żelaza, zamordowane królowe, bitwy i zdrady, kłamstwa i żądze, oszustwa, rywalizacja rodów, klątwa templariuszy, podmieniane niemowlęta, wilczyce, grzech i miecze, wielka dynastia skazana na upadek… A to wszystko (no, prawie wszystko) zaczerpnięte żywcem z kart historii. I wierzcie mi: rody Starków i Lannisterów nie mogą się nawet równać z Kapetyngami i Plantagenetami.
Bez względu na to, czy jesteś historycznym geekiem czy miłośnikiem fantastyki, od książek Druona nie będziesz się mógł oderwać. To prawdziwa gra o tron. Jeśli lubisz Pieśń lodu i ognia, pokochasz Królów przeklętych”.
George R.R. Martin

Katarzyna Kwiatkowska

„Zbrodnia w szkarłacie”
Premiera: 03.08.
Wydawnictwo Znak
Mój komentarz: Jan Morawski to moja nowa miłość, choć dzielnie konkuruje z nim Mateusz. Obowiązkowo przeczytam. I nie mogę wybaczyć wydawnictwu, że przesunęli premierę tej książki z czerwca na sierpień. Dwa miesiące męki.
Rok 1900. Dwór w Jeziorach pod Poznaniem. Trwają gorączkowe przygotowania do ślubu dziedziczki. Jan Morawski, przystojny, szarmancki i inteligentny ziemianin słynący z zamiłowania do kryminalnych zagadek pomaga rodzinie w poszukiwaniach skarbu dziadka.
Nocą pada śmiertelny strzał. Podejrzani są wszyscy.
Na dodatek gospodarze stoją na krawędzi bankructwa, rodzinną posiadłość chce przejąć pruski zaborca, a panna młoda nie chce wyjść za mąż.
Czy Morawski ocali rodzinę przed hańbą? Czy można zorganizować wesele w rozpadającym się dworze, w towarzystwie trupa i pruskiej policji? Co łączy skarb dziadka, mordercę i szkarłatny pokój?

Anna Moczulska

„Bajki, które zdarzyły się naprawdę”
Premiera: 17.08.
Wydawnictwo: Znak literanova
Mój komentarz: Historia i wszystko jasne!
Choć może to was zaskoczyć, należały do nich między innymi caryca Katarzyna I, Anna Jagiellonka, Maria Tudor, Barbara Radziwiłłówna, Joanna Szalona czy Elżbieta Bawarska (zwana Sissi).
Niektóre z nich, niczym Śnieżki, musiały stawić czoła Złym Macochom. Losy innych, jak u Kopciuszka, odmieniły się nagle jak za machnięciem czarodziejskiej różdżki. A jeszcze inne, niby Śpiące Królewny, późno obudziły się do życia i królowania.
I żyły długo i szczęśliwie… choć nie zawsze.
Zdaniem autorki najciekawsze w historii kobiet są zagadki i tajemnice. W swojej książce stara się rozwikłać wiele z nich, docierając do nieznanych i zaskakujących faktów z życia bohaterek.

Marcel Proust

„Uwięziona”
Premiera: 26.08.
Wydawnictwo: MG
Mój komentarz: Kolejna część cyklu W poszukiwaniu straconego czasu. Pozycja obowiązkowa. Choć nie każdy lubi.
 Uwięziona to czwarty tom quasi-autobiograficznego cyklu Marcela Prousta W poszukiwaniu straconego czasu, uznanego w powszechnej opinii krytyków za arcydzieło literatury. (Pierwsza część nosi tytuł W stronę Swanna, druga W cieniu zakwitających dziewcząt, trzecia Strona Guermantes, czwarta Sodoma o Gomora). Piękno niektórych zdań tych powieści zapiera dech w piersiach. Zawdzięczamy to również niesłychanej maestrii tłumaczenia Tadeusza Boya-Żeleńskiego.
Głównym tematem Uwięzionej jest miłość Marcela i Albertyny. Ale miłość ta to udręka. Marcel wie, że Albertyna do miłosnych uciech lubi wybierać kobiety, dlatego stara się jej wszelkie takie kontakty uniemożliwić. Sam snuje plany zerwania, ale nie może pogodzić się z myślą, że Albertyna mogłaby go opuścić. Ta miłość to wieczne podchody, niesnaski, intrygi…
Ninn Schulmann
„Nasza słodka tajemnica” (brak okładki na stronie wydawnictwa)
Premiera: 20.08.
Wydawnictwo: Amber
Mój komentarz: Kolejny kryminał autorki, która wybitna może nie jest, ale dobrze się to czyta.
Kwietniowy wieczór w Hagfors, cichym miasteczku w pięknym szwedzkim regionie Värmland. Anna-Karin Ehn, pracownica pomocy społecznej, nie wraca na noc do domu. Grożono jej, więc mąż zgłasza zaginięcie. Następnego dnia znajduje za miastem samochód żony. Są w nim ślady krwi…
Policja podejmuje śledztwo. I natrafi a na coraz więcej tajemnic. Co stało się z kobietą, która prowadziła pozornie zwyczajne życie z mężem i dziećmi?
Magdalena Hansson wróciła właśnie z urlopu macierzyńskiego do pracy w lokalnej gazecie. Ma napisać artykuł o Annie-Karin. Im więcej dowiaduje się o tej sprawie, tym bardziej się w nią angażuje. Ryzykuje coraz więcej. Bo za zamkniętymi drzwiami zwyczajnych domów kryje się przemoc i zbrodnia, o których się nie mówi…