Wrzesień – zapowiedzi

Jewgienij Dodolew
„Kremlowska księżniczka”
Bellona
Premiera: 05.09.

Ostatniemu władcy na Kremlu, za czasów którego Rosja była rzeczywistym mocarstwem, niezbyt się poszczęściło z dziećmi. Córka Breżniewa – Galina, była tyle samo wszechwładna, co zepsuta swoją pozycją i władzą ojca. Jej imię kojarzy się dzisiaj z kumoterstwem i korupcją na szczytach władzy u schyłku sowieckiego imperium.

Książka prezentuje unikalny materiał na temat klanu Breżniewów i czasu ich panowania. Jest to, przede wszystkim, opowieść o córce genseka – Galinie Miłajewej-Breżniewej, jej kolejnych małżeństwach i kochankach, otaczaniu się zbytkiem i zamiłowaniu do kosztownej biżuterii, drodze do statusu wszechwładnej „księżniczki ZSRR”, a wreszcie dramatycznym finale w oparach alkoholizmu, absolutnej degradacji w otoczeniu pijanych meneli, chorobie psychicznej i samotnej śmierci w podmoskiewskiej „psychuszce”.

Nieznany w większości wcześniej materiał dokumentacyjny sprawia, że książka Dodolewa jest fascynującym studium kariery i życia sowieckich elit w latach 1982 – 2011 – od komsomolskiej młodości, przez kolejne awanse do szczytów kremlowskiego Olimpu, bezkarnego używania dóbr tego świata przy niewyobrażalnej korupcji i łapownictwie, aż do finału w kolonii karnej (często) po zmianie „generalnego”. . .

Sławomir Koper
„Wielcy szpiedzy w PRL”
Czerwone i Czarne
Premiera: 10.09
.
PRL to także wywiad i kontrwywiad, tajni agenci, piękne kobiety, szpiegostwo militarne i przemysłowe. Czym naprawdę zajmowali się Ryszard Kukliński, Marian Zacharski, Tomasz Turowski i Jerzy Pawłowski? Jak wyglądała wymiana agentów na moście Glienicke? Na czym polegała operacja „Żelazo”?
Ake Edwardson
„Park Marconiego”
Czarna Owca
10.09.

Erik Winter znajduje ciało zamordowanego mężczyzny. Trup ma plastikową torbę naciągniętą na głowę. Przy zwłokach leży oddarty kawałek kartonu, a na nim namalowana grubym pędzlem litera.
Ofiar wciąż przybywa. Za każdym razem ciała opatrzone są kawałkiem kartonu z jedną literą. Winter usiłuje poskładać elementy układanki, aby odczytać słowo-przesłanie. Nie ustaje też w poszukiwaniu powiązań między zamordowanymi osobami. Czy zdoła dociec prawdy?
 
Marek Krajewski
„Władca liczb”
Znak
Premiera: 10.09.

Wrocław to brama do piekła. Kiedy przez nią przejdziesz, nie ma już odwrotu.

Zmęczony życiem Popielski dostaje nowe zlecenie. Proste z pozoru śledztwo w sprawie syna pewnego hrabiego zaczyna zupełnie nowy rozdział w historii detektywa i miasta.
Wrocław staje się przejściem do mrocznego świata, niebezpiecznym labiryntem. Wystarczy o niewłaściwej porze znaleźć się w niewłaściwym miejscu i otwiera się brama do piekieł.
Tutaj okrucieństwo nie ma granic.
Tutaj śledzisz każdy gest twojego oprawcy.
Tutaj zaczynasz żyć według jego reguł.


Anna J. Szepielak
„Wspomnienia w kolorze sepii”
Nasza księgarnia
Premiera: 10.09.

W ostatnim czasie Joannie nie powodziło się najlepiej: choroba ojca, utrata pracy, rozstanie z narzeczonym i dziwne, regularnie powracające sny… Życie w małym miasteczku nad Czarnym Potokiem, gdzie wszyscy się znają, też nie zawsze jest proste. Mimo to kobieta każdego dnia stara się udowodnić sobie i światu, że doskonale nad wszystkim panuje. Jedyną rzeczą, jakiej pragnie, jest spokój. Spokój, który próbuje zburzyć pewien tajemniczy Filip…
Sposobem na oderwanie się od codziennych problemów jest nowa pasja Joanny. Tworząc drzewo genealogiczne i przeglądając pamiątki rodzinne, trafia ona na starą fotografię babci urodzonej we Lwowie. To fascynujące odkrycie stanie się początkiem nostalgicznej podróży w rodzinną przeszłość. Będzie w niej wszystko: wojna, miłość, zdrada, szczęście, tragedie i cudowne ocalenia…
Czy Joanna odnajdzie w sobie siłę babek i prababek, żeby na nowo uwierzyć w istnienie szczęścia i dać szansę rodzącemu się uczuciu?
Charlotte Brontë
„Niedokończone opowieści”
Wydawnictwo MG
Premiera: 10.09.

Charlotte Brontë jest bez wątpienia autorką trzech niezwykłych książek: „Jane Eyre”, „Shirley” i „Villette”. Do dziś nie wyjaśniono, czy pozostałe powieści sygnowane nazwiskiem Brontë (Wichrowe Wzgórza, Agnes Grey oraz Lokatorka Wildfell Hall) wyszły spod jej pióra czy też rzeczywiście całe rodzeństwo było na równi utalentowane i mamy do czynienia z działami trzech sióstr. Niewątpliwe jest również to, że Charlotte zostawiła w swoich papierach cztery Niedokończone opowieści. Jest to równie niezwykła proza, jak wszystko co pisała. Dlatego też dziś proponujemy czytelnikom i miłośnikom geniuszu Brontë te cztery niedokończone utwory, wierząc, że dalsze ich wątki rozwinie Wasza wyobraźnia. Sekretu osobowości autorki Charlotte Brontë nie sposób do końca wytłumaczyć, można jedynie snuć przypuszczenia. Obserwując jej życie, decyzje i drogę twórczą, trudno nie zauważyć, że Brontë kapitulowała przed samą sobą. Rozwój jej talentu wyznacza właściwie dążenie do samopoznania. Jego eskalację odzwierciedla ostatnia, zaledwie rozpoczęta powieść, Emma, urywająca się po dwóch rozdziałach. Tu można postawić pytanie: dlaczego Charlotte odłożyła tę pracę, skoro nie zadecydowały o tym żadne gwałtowne okoliczności? Może dlatego właśnie, że przeczuwała, iż dojdzie w niej do samookreślenia? – Eryk Ostrowski
Bernard Minier
„Nie gaś światła”
Rebis
Premiera: 23.09.

Christine Steinmeyer myślała, że mail, który otrzymała, nie był przeznaczony dla niej, ale mężczyzna telefonujący do jej radiowego programu miał zgoła inne zdanie…
Martin Servaz przebywa w klinice dla znerwicowanych policjantów. Pewnego dnia otrzymuje pocztą kartę magnetyczną do pokoju hotelowego, w którym rok wcześniej pewien artysta popełnił samobójstwo.
Ktoś chce, by Servaz wrócił do pracy. Co kryje się w mroku? Nie gaś światła… a jeśli to zrobisz, przygotuj się na najgorsze.
Malin Persson Giolito
„Ponad wszelką wątpliwość”
Czarna Owca
Premiera: 24.09.

Trzynaście lat temu bestialsko zamordowano piętnastoletnią dziewczynę. Za zabójstwo skazano na dożywocie Stiga Ahlina, lekarza, który miał romans z ofiarą, a do tego był wcześniej podejrzany o molestowanie własnej córeczki. Mimo upływu czasu nikt nie zapomniał tej okrutnej zbrodni.
Sophia Weber, młoda sztokholmska prawniczka, na prośbę swojej mentorki wraca do tej historii. Odkrywając nieprawidłowości w śledztwie sprzed lat, postanawia pomóc Ahlinowi i dowieść jego niewinności. Swoją decyzją ściąga na siebie niechęć wielu osób, a im bardziej zagłębia się w sprawę, tym więcej ma wątpliwości. Kim właściwie jest jej klient? Co zrobił? Czy kiedyś uda się jej poznać prawdę?
Marta Zaborowska
„Rajskie ptaki”
Czarna Owca
Premiera: 24.09.

Parna czerwcowa noc. W odrestaurowanym dworku miejscowych notabli odbywają się długo oczekiwane zaręczyny ich syna Eryka z piękną dziewczyną. Dom tonie w kwiatach, a szampan leje się strumieniami. Uroczystość zostaje przerwana tuż po północy. Narzeczona znika z posiadłości w tajemniczych okolicznościach. Na miejsce zostaje wezwana policyjna detektyw Julia Krawiec, której asystuje nowa podopieczna  Michalina Bodnar.
Początkowe podejrzenia policji, że narzeczona Eryka rozmyśliła się i w kontrowersyjny sposób zrezygnowała ze zbliżającego się ślubu, szybko zostają zweryfikowane. W miasteczku dochodzi bowiem do kolejnych incydentów, które Julia musi powiązać ze sprawą zaginionej dziewczyny. 
Tymczasem atmosfera w bogatym domu Kornatowskich staje się coraz bardziej napięta. Rodzina, której celem do tej pory było utrzymywanie wzorowego wizerunku, okazuje się daleka od ideału…
 
Johan Theorin
„Duch na wyspie”
Wydawnictwo Czarne
Premiera: 24.09.

Ostatnie lato XX wieku na Olandii jest wyjątkowo upalne. Zbliża się „midsommar”, noc świętojańska. Na wyspie już od dawna nie było tylu turystów. Jednak nie wszyscy chcą tylko korzystać z uroków olandzkiego lata. Jeden z letników przyjechał, by wyrównać rachunki z przeszłości. Kim jest? Jak dziś wygląda?

Pewnej nocy do drzwi Gerlofa Davidssona dobija się przerażony chłopiec. Opowiada staruszkowi o dryfującym statku widmie. Na jego pokładzie są umierający marynarze, a na mostku kapitańskim człowiek duch. Klucz do zagadki tkwi w wydarzeniach sprzed prawie siedemdziesięciu lat…

„Duch na wyspie” to ostatnia część olandzkiego cyklu, w którym Johan Theorin po mistrzowsku łączy przeszłość i teraźniejszość, świat duchów i ludzi.

Leopold Tyrmand
„Wędrówki i myśli porucznika Stukułki”
Wydawnictwo MG
Premiera: 24.09.

Niedokończona, ale stanowiąca fabularną, całość minipowieść Leopolda Tyrmanda. W dzienniku 1954 pisał o niej tak: „Coś jakby zalążek leży w szufladzie. „Przygody i myśli porucznika Stukułki”, część pierwsza i jeden rozdział drugiej, moja nieukojona skłonność do osiemnastowiecznej powiastki filozoficznej. Zacząłem w 1949, po czym przez cztery lata nic, bo i po co? Kto to wyda?”
Chwila, w której poznajemy Jana Franciszka Stukułkę, porucznika służby czynnej 305 pułku piechoty, jest cząstką drugiego dnia wojny, kiedy to Polska stała się początkowo natchnieniem świata, później zaś, pod koniec — nieodzownym elementem popularnej gry pt. „co mam zrobić z tym fantem, który trzymam w ręku?”
Podążamy za porucznikiem Stukułką drogami kampanii wrześniowej, a następnie stajemy się świadkami jego działalności konspiracyjnej, dzięki której podróżujemy po okupowanej Polsce: Warszawa, Kraków, Wolno.
Jak zwykle u Tyrmanda opowieść pełna jest celnych obserwacji, anegdot i opowiastek romansowych. Jak zwykle też dostrzegamy w nich fragmenty jego biografii. Opowieść kończy się decyzją bohatera, by wyjechać do Niemiec. Wszak najciemniej jest pod latarnią.
Katarzyna Zyskowska – Ignaciak
„Wieczna wiosna”
Nasza księgarnia
Premiera: 24.09.

Łucja, pozornie już pogodzona z brakiem miłości w swoim małżeństwie, żyje w odrętwieniu u boku Marka, znanego lekarza. Jej dzieci są dorosłe, czas studiów na Akademii Sztuk Pięknych to tylko niewyraźne, zabarwione nostalgią wspomnienie. Ten poukładany świat, w którym nie ma miejsca ani na wielki ból, ani na wielką namiętność, pewnego dnia rozsypuje się niczym domek z kart. Łucja dowiaduje się, że ma raka. Czy to możliwe, aby ta wiadomość mogła jej zwrócić dawno utraconą radość życia?  

Krzysztof Tomasik
„Seksbomby PRL-u”
Marginesy
Premiera: 24.09.

Krzysztof Tomasik – publicysta i biografista – pisze o kobietach, które rozpalały umysły i ciała Polaków. Najważniejsze przeszły do legendy i są bohaterkami tej książki: Kalina Jędrusik, Beata Tyszkiewicz, Barbara Brylska, Grażyna Szapołowska. Autor zastanawia się nad fenomenem „seksbomby epoki PRL-u”, opisuje obyczajowość tamtych czasów, ale przede wszystkim śledzi drogę artystyczną każdej z wybranych aktorek i ich ucieleśnienia seksu na ekranie.
Książkę ilustruje bogaty materiał zdjęciowy i dokumentalny.
Wasze typy? Dla mnie oczywiście Koper i wznowienie „Kurtyny” Agathy Christie. Na szczęście niewiele, ale zakupy planuję dopiero w październiku na Targach Książki w Krakowie.

*okładki i noty wydawnicze pochodzą ze stron wydawnictw, empik. com, datapremiery.pl