Zapowiedzi kryminalne – sierpień 2013

Wydawnictwo Czarna Owca
Mats Strandberg/ Sara B. Elfgren 
Ogień
PREMIERA: 28.08.

Druga część bestsellerowego thrillera Krąg – historii sześciu nastoletnich czarownic z mrocznego miasteczka Engelfors

Wybrańcy rozpoczynają drugi rok nauki w gimnazjum. Wakacje upłynęły im na pełnym napięcia oczekiwaniu na kolejny ruch demonów. Lecz teraz ku ich zdziwieniu zagrożenie nadchodzi z najmniej spodziewanej strony. Stopniowo staje się oczywiste, że w Engelfors dzieje się coś bardzo złego. Przeszłość splata się z teraźniejszością. Żywi spotykają umarłych. Krąg Wybrańców coraz bardziej się zacieśnia…

Wydawnictwo Czarna Owca
Hakan Nesser 
Kobieta ze znamieniem
PREMIERA: 14.08.

Czwarty tom znakomitej i wielokrotnie nagradzanej serii kryminalnej o komisarzu Van Veeterenie.

Mężczyzna w średnim wieku zostaje zamordowany w swoim domu – sprawca oddał do niego dwa precyzyjnie wymierzone strzały. Wcześniej ofiara była dręczona tajemniczymi telefonami: ktoś anonimowy odtwarzał znajomą, choć przywołującą nieprzyjemne skojarzenia melodię. Wkrótce w identyczny sposób ginie kolejny mężczyzna. Komisarz Van Veeteren i jego zespół muszą rozszyfrować przeszłość ofiar. Poszlaki są skąpe. Czy uda im się uprzedzić kolejny ruch zabójcy?

Wydawnictwo Czarna Owca
Arne Dahl 
Sen nocy letniej 
PREMIERA: 28.08.

Szósta część cyklu o Drużynie A – jednostce specjalnej policji do zwalczania przestępczości międzynarodowej.

Zbliża się noc świętojańska, czas urlopów. Jednak Drużynę A czeka intensywny tydzień. Jednemu z członków zostaje zarzucone dawno popełnione przestępstwo, a Sztokholm nawiedza seria tajemniczych zdarzeń. Pracująca w Szwecji polska pielęgniarka ginie od uderzenia siekierą, dyrektor programowy stacji telewizyjnej zostaje zastrzelony po premierze pilotażowego odcinka nowego reality-show, z głębin Riddarfjärden wypływa trup. Cała sprawa dotyka bezpośrednio policjantów z jednostki specjalnej.


Dom Wydawniczy REBIS
Carin Gerhardsen 
Kołysanka na śmierć
PREMIERA: 13.08.

Policjanci z Hammarby nie mają pojęcia, co począć w sprawie brutalnej egzekucji filipińskiej kobiety i jej dwojga małych dzieci. Nie udaje się znaleźć żadnych śladów sprawcy; pytań jest coraz więcej.
Dlaczego ojciec dzieci – Szwed – żyje w izolacji, niemal bez kontaktu ze światem? I w jaki sposób zamordowaną Filipinkę, sprzątaczkę, stać było na mieszkanie warte kilka milionów koron? Komisarz Conny Sjöberg ciężko pracuje nad śledztwem. Jens Sandén wciąż dochodzi do siebie po zawale serca, Petra Westman nadal poszukuje mężczyzny, który ją zgwałcił, a Einar Eriksson zniknął i nie zjawił się w pracy. 
Dom Wydawniczy REBIS
Graham Masterton 
Dziedzictwo
PREMIERA: 13.08.

Wznowienie jednej z popularniejszych książek Mastertona.
Pewnego niedzielnego popołudnia przed domem Ricky’ego Dellatolli pojawia się handlarz antykami i wbrew woli Ricky’ego pozostawia cały swój towar. Wśród przeciętnej urody i wartości mebli jeden sprzęt jest wyjątkowy – przebogato rzeźbione mahoniowe krzesło. Mebel okazuje się rzeczywiście nieprzeciętny – za jego sprawą zaczynają się dziać niesamowite i przerażające rzeczy…       
Wydawnictwo Dolnośląskie
Agata Christie 
Zło czai się wszędzie
PREMIERA: 14.08.
Hekules Poirot spędza wakacje w hotelu na Wyspie Przemytników, ale nie
jest mu dane spokojnie wypocząć. Kiedy ginie piękna aktorka Arlena
Stuart detektyw może przebierać w kandydatach na mordercę. Piękno budzi
pożądanie, ale niekoniecznie sympatię. Co było motywem morderstwa:
Szantaż? Zazdrość? Mania religijna? Spadek?
Jeden z pierwszych w literaturze kryminalnej portretów sympatycznego psychopaty, długo przed Hannibalem Lecterem.
Wydawnictwo Dolnośląskie
Agata Christie 
Zatrute pióro
PREMIERA: 14.08.

Połamany lotnik Jerry Burton przybywa do Lymestock, by …quot;prowadzić życie roślinne…quot;. Cicha mieścina jest dotknięta plagą anonimowych listów, które rujnują życie jej mieszkańców.
Policja i Jerry nie dają rady, więc pastorowa wzywa na pomoc Jane Marple – specjalistkę od ludzkich charakterów.
A właściwie dlaczego jesteśmy złego zdania o autorach anonimów? Powstała przecież znakomita powieść przesycona wytrawnym angielskim humorem, który długo jeszcze musuje w głowie jak szampan.
Wydawnictwo Dolnośląskie
Agata Christie 
Trzecia lokatorka
PREMIERA: 14.08.
Tym razem jest morderca, ale nie ma ofiary! Próżny detektyw jest
urażony, gdy Norma Restarick przyznaje się do winy, ale nazywa go zbyt
starym. Pani Olivier – autorka kryminałów – częstuje Herkulesa czekoladą
i pomaga mu w śledztwie. Trafiają do świata ludzi ekstrawaganckich, ale
i perfidnych. Piekielne zadanie dla staromodnych detektywów – trzy
lokatorki, dwa portrety, peruka i list. Czy to wystarczy, by odnaleźć
zbrodnię? Herkules Poirot krzyczy: „Królestwo za schemat!” Czy Norma
jest podstępną morderczynią, czy raczej Ofelią przeniesioną do Londynu
lat sześćdziesiątych, odurzonego nie tylko sztuką, muzyką i postępem?
Wydawnictwo Bellona
Francesc Miralles 
Testament Judasza 
PREMIERA: 08.08.

Zgodnie z przekazami biblijnymi i świadectwami, które nie weszły do kanonu Nowego Testamentu, Judasz dostał za zdradę Jezusa trzydzieści srebrników pochodzących ze skarbca Świątyni Jerozolimskiej. Okazuje się, że siedem z nich przetrwało do obecnych czasów i stanowią talizmany bogactwa i dobrobytu. Monety, które do tej pory znajdowały się w posiadaniu siedmiu bogatych rodów, zostały ukryte, ponieważ niebezpieczna organizacja Fusang postanowiła zdobyć je dla siebie.
Piękna Solstice Bloomberg wraz ze swoim bratem Sondre -ze znanych jedynie sobie powodów – próbują temu zapobiec. Okazuje się, że w prawdziwym Testamencie Judasza zakodowano informacje o miejscach ukrycia srebrników.
Wartka akcja przenosi się z jednej metropolii do drugiej, niebezpieczeństwo czyha na bohaterów z każdej strony, a ofiar śmiertelnych też nie brakuje.
Wydarzenia osadzone w teraźniejszości przeplatają się z fragmentami testamentu napisanego przez Judasza Iskariotę, w którym trzynasty apostoł tłumaczy swoją wersję wydarzeń sprzed wieków.
Wydawnictwo Bellona
Joanna Fluke 
Zagadka czarciego tortu 
PREMIERA: 14.08.

Kolejna książka autorstwa Joanne Fluke z Hanną Swensen w roli
detektywa-amatora, wspomaganej tradycyjnie przez rudego kota o jednym
oku, matkę, siostrę oraz resztę lokalnej społeczności. Tym razem w Lake
Eden, małym miasteczku w Minnesocie, dużo się dzieje i wszyscy są
szalenie zajęci. Hanna nie jest wyjątkiem. Jednak niezależnie od tego,
ile ma akurat na głowie, zawsze znajdzie czas, kiedy trzeba pomóc komuś z
przyjaciół, szczególnie kiedy przyjaciel dopiero co został zamordowany.
W tej sytuacji pomóc można tylko tropiąc mordercę.

Powieść zawiera sporo przepisów, które ciekawy czytelnik z pewnością
będzie chciał samodzielnie wypróbować. Tym razem oprócz przepisów na
ciasta, ciasteczka i desery pojawi się również parę propozycji dań
głównych – niektóre z nich trącą amerykańską klasą robotniczą, co
wprowadza dodatkowy smaczek dla czytelników ciekawych niuansów
kulturowych.

Wydawnictwo W.A.B.
Arnaldur Indridason 
Zimny wiatr 
PREMIERA: 28.08.

Reykjavik. W mroźny styczniowy dzień policja zostaje wezwana na jedno z miejskich osiedli – w ogrodzie znaleziono ciało młodego, ciemnoskórego chłopca, zamarzniętego w kałuży własnej krwi. Ślady ciosów zadanych nożem wykluczają jakiekolwiek przypuszczenia, że mógł być to tragiczny wypadek. Ledwie Erlendur i jego drużyna rozpoczynają śledztwo, okazuje się, że zaginął przyrodni brat ofiary – Azjata. Pojawia się pytanie: czy jest zamieszany w śmierć chłopaka czy po prostu obawia się o własne życie?
Dochodzenie ujawnia trudne do opanowania napięcia skrywane przez pozornie otwarte, liberalne i  wielokulturowe społeczeństwo Islandii. Morderca chłopaka zmusza Erlendura do zmierzenia się z demonami własnej przeszłości. Fakty, wyłaniające się ze śnieżnej ciemności, okażą się o wiele bardziej paraliżujące niż arktyczny chłód.

Wydawnictwo W.A.B.
Martha Grimes 
Przystań nieszczęsnych dusz
PREMIERA: 28.08.

Kolejna powieść z Richardem Jurym!

Nierozwiązana sprawa śmierci Rose Mulvanney, jedyna taka w karierze inspektora Briana Macalviego wraca po 20 latach. Z pomocą Richarda Jury’ego ze Scotland Yardu uda się ją wreszcie rozwiązać, chociaż pochwycenie mordercy nie będzie już możliwe. Rozwiązanie przyjdzie „przy okazji” poszukiwania zabójcy trójki dzieci, których pocięte nożem ciała znaleziono w okolicach Dartmoor (każde w innym miasteczku).
Rose Mulvanney zginęła w podobny sposób, ciało odnalazła jej córka, kilkuletnia Tess, która z pozornym spokojem zawiadomiła o zdarzeniu policję i pogotowie, a którą znaleziono obok ciała matki, bawiącą się w kałuży krwi, od tego momentu nie wypowiedziała już słowa. O zabójstwo oskarżony został Sam Waterhouse, który był prawdopodobnie nieszczęśliwie zakochany w Rose. W jego winę nie uwierzył miejscowy inspektor Macalvie, policjant o dość wybuchowym temperamencie, ani starsza córka Rose – Mary, równie wybuchowa.
Ponieważ nie znaleziono innego podejrzanego, Sam został skazany na 20 lat więzienia. Teraz, po 20 latach, opuszcza więzienie, a policja poszukuje psychopatycznego zabójcy dzieci i zadaje sobie pytanie, czy Sam ma z tym coś wspólnego? Brian Macalvie oczywiście zna odpowiedź: Sam jest niewinny. I tak jak poprzednio, ma rację.
Każdą z trzech zbrodni łączy to, że zginęło dziecko, narzędzie zbrodni jest także to samo – nóż, ale poza tym ślady się rozmywają. Obaj inspektorzy starają się odkryć punkt wspólny tych wydarzeń, rozmowy tocząc się w pubie Przystań Nieszczęsnych Dusz, tam również znajdą rozwiązanie zagadki…

I jak tam widzicie coś dla siebie? Ja biorę całą Czarną Owcę (Viv się napali na pewno na Dahla) i Mastertona spróbuję:) Książki Agathy są wznowieniem i już je czytałam, natomiast pozostałe tytuły chętnie przeczytam jeśli będzie okazja, zwłaszcza Joanna Fluke mnie intryguje,