Liebster Blog

„Nominacja do Liebster Award jest otrzymywana od innego blogera w ramach uznania za „dobrze wykonaną robotę”. Jest przyznawana dla blogów o mniejszej liczbie obserwatorów więc daje możliwość ich rozpowszechnienia. Po odebraniu nagrody należy odpowiedzieć na 11 pytań, otrzymanych od osoby, która Cię nominowała. Następnie Ty nominujesz 11 osób (informujesz ich o tym) oraz zadajesz 11 pytań. Nie wolno nominować bloga, który Cię nominował.”
Gosiarella uszczęśliwiła mnie tą zabawą, więc nie mogłam jej odmówić:)


1. Jaki gatunek mogłabyś czytać cały czas?

Nie ma takiego. Mimo, że kocham kryminały i powieści historyczne, to jednak wszystko ma swoje granice i z czasem po prostu mi się te ulubione gatunki przejadają.  Dlatego najlepszą odpowiedzią tutaj będzie następująca: kryminały i historyczne przeplatane obyczajówkami (najlepiej polskimi) i biografiami.

2. Twój ulubiony blog?
Jest ich całe mnóstwo, ale wyróżniłabym Honoratę, książki i Pana Kota oraz W Krainie stron, bo na te dwa blogi zaglądam codziennie, bez względu na to, czy pojawia się notka czy nie.

3. Od jak dawna czytasz książki?
Od zarania dziejów można powiedzieć.  Nie wiem, pewnie od momentu kiedy nauczyłam się czytać, ale w pasję przerodziło się to po lekturze „Nawiedzonego dom” Chmielewskiej, jak miałam jakieś dziesięć lat.

4. Lubisz filmy na podstawie książek?
Ostatnio w ogóle oglądam bardzo mało filmów, są tak powtarzalne, że zaczęły mnie męczyć i przerzuciłam się na seriale.  I tutaj stwierdzam, że coraz częściej ekranizacja serialowa jest lepsza od książki, przykładem mogą być „Pamiętniki wampirów” czy „Tajemny krąg”. Ale czy lubię oglądać ekranizacje? Właściwie nie zastanawiam się nad tym, czy film/serial jest ekranizacją czy nie, po prostu jak mnie zainteresuje to oglądam i już. Często jest tak, że dopiero po obejrzeniu dowiaduję się, że książka istnieje.

5. Jaki kolor mają ściany w twoim pokoju?
W całym domu mam białe ściany. Lubię minimalizm i klasykę. Poza tym biały mnie nie rozprasza i mogę się spokojnie skupić na czytaniu. 

6. Twoje największe marzenie?
Nie zdradzę.  Ale powiem jakie mam pomniejsze – pokój – biblioteczka, w starym stylu, z półkami z ciemnego drewna od podłogi po sufit i drabinką do sięgania po książki.

7. Prowadzisz inne blogi?
Nie, chociaż przymierzam się. Póki co uczestniczę w kilku blogach wrzucając tam swoje recenzje.

8. Twój ulubiony autor?
Joanna Chmielewska i Elif Shafak. Chmielewską kocham od zawsze i nawet jej słabsze książki nie zabiją tego uczucia. Shafak odkryłam niedawno i jestem zauroczona i zafascynowana, jej stylem, pomysłami, umiejętnością wywoływania wielu emocji i pisania na tak różne, tak skrajnie odbiegające od siebie tematy.

9. Gdyby Twoim mężem/żoną mógłby zostać bohater literacki to kto by nim był?
Nigdy się nie fascynowałam żadnym bohaterem literackim do tego stopnia, żeby chcieć go za męża. Po prostu, nierealni mężczyźni mnie nie interesowali.  Ale, że zaraz Gosiarella tu na mnie napadnie, że obie wzdychamy do Damona Salvatore z „Pamiętników wampirów”, to wyjaśnię. Podoba mi się Ian Somerhalder (tu mój mąż się właśnie obraża, niesłusznie!)  jako Damon Salvatore, tak więc żywy aktor (swoją drogą nieżywy to byłoby podejrzane), a nie sama postać literacka.

10. Jak według ciebie wyglądałby świat bez książek?
Nudno, nieciekawie i smutno. I przede wszystkim co ja bym robiła?

11. Wolisz twarde czy miękkie okładki?
To zależy. Są takie książki, które muszą mieć twarde okładki. Dzięki nim wyglądają pięknie, elegancko, dostojnie wręcz.  Dotyczy to klasyki, biografii, albumów (moja ukochana seria PWN-u o XX leciu). Ale większość tytułów, które czytam na co dzień wolę w miękkiej oprawie, bo jest wygodniejsza i poręczniejsza.

Moich 11 pytań (nie jestem tak leniwa jak Gosiarella, wymyślam własne:P)
1.    Ulubiony kolor okładek i dlaczego akurat ten?
2.    Lubisz czytać w komunikacji miejskiej?
3.    Książki historyczne czy beletrystyka historyczna?
4.    Czyją biografię chciałabyś/chciałbyś poznać najbardziej?
5.    Czytasz książki w językach obcych? Jeśli tak to w jakich?
6.    Regały na książki, klasyczne , antyki, czy nowoczesne Ikea?
7.    Ulubiony autor z dzieciństwa?
8.    Czy jest taka książka lub taki autor, którego dawniej nie lubiłaś/lubiłeś, a teraz Ci się podoba?
9.    Wolisz nowości czy starsze tytuły, na przykład takie sprzed 10,20,30 lat?
10.    Książka tradycyjna, audiobook, a może ebook?
11.    Lubisz czytać o innych kulturach? O jakich?

Nominuję: