Zdrowie zgodne z grupą krwi James L. D’Adamo i Allan Richards

Od wielu lat słyszałam o odżywianiu się zgodnie ze swoją grupą krwi. Każdy człowiek ma swoje odrębne potrzeby żywieniowe, a przyczyną tych różnic jest między innymi posiadana przez daną osobę grupa krwi. Dlatego też sięgnęłam po książkę dr Jamesa L. D’Adamo i Allana Richardsa „Zdrowie zgodne z grupą krwi. Jak uniknąć choroby”.

Grupa krwi jest jednym z czynników mających wpływ na potrzeby naszego organizmu, tym samym oddziałując na nasz sposób odżywiania i styl życia. Dr James D’Adamo jest światowej sławy specjalistą, twórcą programu żywieniowego zgodnego z grupami krwi. Odkrył zależności występujące między daną grupą krwi a sposobem odżywiania.

Książka „Zdrowie zgodne z grupą krwi. Jak uniknąć choroby” zawiera informacje o grupach i podgrupach krwi, wyjaśnia czym się różnią, przedstawia i charakterystyczne cechy. Poza tym autor szeroko pisze o hipoglikemii i chorobach z nią związanych, a także sposobach ich leczenia.

Kolejne rozdziały to kilkadziesiąt stron przepisów, planów diet, jadłospisów dobranych do poszczególnych grup krwi. W książce znajdziemy także wykaz produktów, które są wskazane i niezbędne dla każdej grupy oraz tych, których zdecydowanie należy unikać. Autor nie szczędzi przepisów na różne potrawy (szkoda, że bez zdjęć gotowych dań), które wspomogą organizm i zapobiegną chorobie. Znajdziemy tutaj szereg programów profilaktycznych, także przeznaczonych dla dzieci oraz mnóstwo porad jak stworzyć własny program. Dowiemy się które witaminy i minerały są wskazane dla organizmu i jakie jest ich zastosowanie w profilaktyce i w leczeniu chorób. Autor instruuje również czytelników jak należy jeść. Przede wszystkim nie powinniśmy spożywać posiłków w stresie, bo wtedy nawet te dobre produkty mogą przynieść odwrotny skutek do zamierzonego. Nie mieszajmy węglowodanów z białkiem zwierzęcym, nie jedzmy ani zbyt zimnych, ani zbyt gorących posiłków, bo deregulują one działanie żołądka i soków trawiennych. Jedzmy dużo warzyw, zwłaszcza tych zielonych, bo to one mają najlepszy wpływ na nasz organizm. Na koniec autor opisuje również jak można przeciwdziałać niektórym dolegliwościom zarówno u dorosłych jak i u dzieci.

„Zdrowie zgodne z grupą krwi. Jak uniknąć choroby” to pozycja godna polecenia osobom zainteresowanym zdrowym sposobem odżywiania i zmianą stylu życia. Napisana w przystępny dla laika sposób, bez niezrozumiałych słów, sformułowań medycznych. Autor krok po kroku wyjaśnia zasady odżywiania zgodnie z grupą krwi, rozwiewa wątpliwości, tłumaczy wpływ poszczególnych pokarmów na nasze samopoczucie i przede wszystkim serwuje mnóstwo wspaniałych przepisów na pyszne potrawy, co sprawia że książka nie jest odbierana jako typowy poradnik. 

Tekst powstał we współpracy ze Studiem Astropsychologii