Niewidzialne Kolegium – Fabrizio Battistelli

„Niewidzialne Kolegium” to druga część przygód Riziera, autorstwa Fabrizia Battistellego. Tym razem bohater będzie szukał zaginionego rękopisu papieża Benedykta XIV. Dokument napisany przez papieża w młodości może mu bardzo zaszkodzić, a że ma wielu przeciwników, nikt nie zawaha się go wykorzystać do wywołania skandalu w Państwie Kościelnym. Najbardziej niebezpieczne jest tzw. Niewidzialne Kolegium, bardzo wpływowe, tajne stowarzyszenie. Riziero po raz kolejny będzie musiał uratować Rzym od skandalu. 

Druga część cyklu Przygody kawalera Riziera nie różni się specjalnie od poprzedniej. Intrygi, spiski, pojedynki i romanse są na porządku dziennym. Autor mocniej zaznaczył tutaj wpływy tajnych organizacji, a także nakreślił walkę najbardziej znaczących państw europejskich o posadzenie na tronie piotrowym swojego kandydata. Bardzo spodobał mi się pomysł umieszczenia w książce młodego mężczyzny Casanovy. Pokazanie najbardziej znanego kochanka na świecie jako młodego człowieka, który nie zaznał jeszcze sławy było bardzo ciekawe i wzbogaciło fabułę.

„Niewidzialne kolegium” prezentuje ciekawą fabułę, bardzo intrygującą, mroczne tajemnice. Autorowi udało się stworzyć klimat powieści sensacyjnej, przygodowej, gdzie na każdym kroku czai się niespodzianka. A kolejne zagadki komplikują intrygę. Lektura wciąga czytelnika od pierwszych stron i trzyma w napięciu do samego końca. Autor serwuje nam zaskakujące zwroty akcji, świetnie skonstruowaną intrygę, tajemnicze postacie i tajne stowarzyszenia i rytuały. A to ostatnie to ja lubię najbardziej. I nie zawiodłam się. Wprawdzie nadal denerwowały mnie żenujące sceny erotyczne, ale jest to jedyne, co mogę autorowi zarzucić. Fabuła, bohaterowie, intryga, opisy XVIII – wiecznej Italii piękne i dobrze napisane. Całość przemyślana, widać że autor się rozwija i doskonali warsztat. Dobra lektura do popołudniowej herbatki i sobotniego relaksu. 

Tekst powstał we współpracy z Wydawnictwem Oficynka