Surowe pożywienie – Natalia Rose


Po książkę Natalii Rose „Surowe pożywienie” sięgnęłam z czystej ciekawości, przyznaję się do tego. Jednak nie sądziłam, że wyniosę z niej tak ciekawe i praktyczne informacje, a co więcej mnóstwo wspaniałych przepisów.

Natalia Rose to znana amerykańska dietetyczka, twórczyni diety detoksykacyjnej i dyrektor ds. odżywiania w popularnym w Stanach Zjednoczonych spa. Słynie z propagowanie pokarmów niepoddawanych gotowaniu, pieczeniu czy smażeniu. W swojej książce „Surowe pożywienie” przedstawia jak można zmienić styl życia, zyskując zdrowie i energię.

Poradnik podzielony jest na trzy części. Pierwsza tłumaczy jak funkcjonuje organizm człowieka, skąd czerpiemy energię. Autorka przedstawia pięć kategorii według których dzielimy pokarmy, a także pokazuje które możemy ze sobą łączyć, by zapewnić prawidłowy metabolizm. Bardzo mocno krytykuje modę na jedzenie szybkie i tłuste. Wytyka popełniane błędy, podaje przykłady jak nieprawidłowo skomponowane posiłki odbierają nam energię i sprawiają, że jesteśmy ociężali i zmęczeni. Mimo, że Natalia Rose zaznacza, że jej książka nie ma celu propagowania wegetarianizmu to bardzo mocno podkreśla swój negatywny stosunek do jedzenia mięsa. Wprawdzie wspomina, że spożywając mięso można dokonać wspaniałych postępów w oczyszczaniu organizmu, ale w trakcie lektury wyczuwałam potępienie w słowach autorki.

W drugiej i trzeciej części Natalia Rose prezentuje mnóstwo różnych przepisów, a także propozycje na śniadanie, obiad i kolacje, które można wykorzystać podczas pierwszych dwudziestu jeden dni zmiany stylu spożywania. Znajdziemy także test, który pomoże nam określić nasze potrzeby. Jednak to co najbardziej mi się spodobało to proste przepisy z wykorzystaniem przede wszystkim warzyw i owoców. Jedne i drugie uwielbiam, więc z przyjemnością wykorzystam pomysły na smaczne potrawy, choć z pewnością nie będę stosować się w pełni do porad autorki, to jednak wiele z nich wcielę w życie, a raczej w menu.

Zachęcam do zapoznania się z „Surowym pożywieniem” Natalii Rose. To bardzo dobry poradnik wskazujący jak można jeść zdrowiej i smaczniej, zyskując zdrowie, energię i lepsze samopoczucie. 

Tekst powstał we współpracy ze  Studiem Astropsychologii