Zapowiedzi grudniowe

Pierwszy tydzień grudnia obfituje w premiery, zwłaszcza ze Świata Książki, później, im bliżej końca roku tym mniej nowości, ale za to coraz więcej promocji:) Zapraszam was na ostatnią w 2012 roku listę zapowiedzi!

04.12.

Gina L. Maxwell, Edukacja Kopciuszka, wyd. Amber
Lucie Miller jest świetna w pracy i do niczego w życiu uczuciowym. Nie wydaje się sobie atrakcyjna. Brak jej tego czegoś, co sprawia, że mężczyźni oglądają się za kobietą.
Reid Andrews to bożyszcze ringu, mistrz mieszanych sztuk walki, twardy fighter, a w głębi duszy… wrażliwy artysta. Za dwa miesiące stanie do swojej najważniejszej walki o mistrzostwo Ameryki – pod warunkiem, że wyleczy kontuzję. Jego terapeutką ma być Lucie.
Ale ona sama też potrzebuje profesjonalnej pomocy. Rozpaczliwie chce zwrócić na siebie uwagę przystojnego ortopedy, w którym się kocha. Reid proponuje jej układ: ona pomoże mu odzyskać mistrzowską formę, a on nauczy ją sztuki uwodzenia. Tak rozpoczyna się edukacja Kopciuszka…

05.12. 

Camilla Lackberg, Zamieć śnieżna i woń migdałów, wyd. Czarna Owca
Na tydzień przed świętami Bożego Narodzenia młody policjant Martin Mohlin jedzie na wyspę Valön, by poznać rodzinę swojej narzeczonej. Uroczysta kolacja przeradza się jednak w dramat –niespodziewanie na ziemię osuwa się martwy senior rodu i najbogatszy członek rodziny Liljecronas – Ruben.
Martin nie ma wątpliwości, że doszło do morderstwa. Sytuacja jest tym bardziej niebezpieczna,
że z powodu zamieci śnieżnej nie można wydostać się z wyspy. Uwięzieni w domu goście czują na plecach oddech śmierci…

Stefan Gemmel, Porywacze cieni. Twierdza czasu, wyd. Buchmann sp. z o.o.
Simon, odesłany z magicznego statku, wraca do domu. Stracił właśnie ojca, który przed laty służył Porywaczowi Cieni, a teraz został przez niego uwięziony. Jeśli nie uda się go uwolnić, czarownik zmieni przeszłość i Simon się nie narodzi. Chłopak wraca więc potajemnie na  pokład Zbieracza Dusz. Dołącza do przyjaciół: Neferti, Nin-Si, Moona i Caspara.
Postanawiają, że muszą doprowadzić do ostatecznej rozgrywki z Porywaczem Cieni. Udają się więc do Twierdzy Czasu, gigantycznego pomieszczenia w morskim dnie zwieńczonego szklaną kopułą, ukrytego pod Klifem Rudzielca, tuż obok rodzinnego miasteczka Simona. Czeka tu na nich znacznie więcej niebezpieczeństw niż sam groźny Porywacz Cieni.

James Canon, Opowieści z miasta wdów i kroniki z ziemi mężczyzn, wyd. Świat Książki
Niezwykły, obsypany nagrodami debiut pisarza z Kolumbii. Przetłumaczony na 13 języków! Znakomicie napisana, zaskakująca opowieść, przywodząca na myśl najlepsze tradycje południowoamerykańskiego realizmu magicznego. Nic nie zapowiadało zmian w Mariquicie, a jednak przyszły. Przyszły razem z partyzantami, którzy wtargnęli do tej małej górskiej wioski i siłą wcielili w swoje szeregi wszystkich mężczyzn. Zostawili tylko tych, których zabili, księdza i małego chłopczyka przebranego za dziewczynkę. Za Kolumbię! Miasto wdów powoli popadało w ruinę, aż Rosalba, żona zamordowanego sierżanta policji wzięła sprawy w swoje ręce. Postanawia zrealizować utopię, o jakiej nie śnił żaden rewolucjonista…

Michael Robotham, Groza, wyd. Świat Książki
Samobójstwo czy jednak morderstwo? Naga kobieta w czerwonych pantoflach balansuje na gzymsie mostu. Nie reaguje na argumenty negocjatora, nie odrywa od ucha komórki i skacze w otchłań. Wkrótce w parku zostają odnalezione nagie zwłoki drugiej ofiary, przywiązane do drzewa z komórką przy nogach. Obie zadbane, zamożne, koleżanki z klasy, matki… Zbieg okoliczności? Gdzie jest klucz do rozwiązania tej zagadki? Rozpoczyna się skomplikowane śledztwo, ale nawet gdy zostaje zaatakowana kolejna kobieta, morderca pozostaje niewykryty. Policja, psycholog kliniczny i nieuchwytny psychopata, który zabija przez komórkę.

Giorgio Faletti, Zapiski sprzedawcy kobiet, wyd. Świat Książki
Podczas gdy całe Włochy przeżywają dramatyczne dni związane z porwaniem Aldo Moro, Mediolan wykończony politycznymi potyczkami, zagrożony bandytyzmem, zmienia się w miasto ekstremalnych rozrywek. Tam w luksusowych restauracjach, dyskotekach, tajnych szulerniach i kabaretach prowadzi swoje brudne interesy pewien zmanierowany miłośnik kalamburów – Bravo. Ten brutalnie okaleczony w młodości człowiek ma „stajnię” luksusowych dziewczyn, które sprzedaje bogatym mężczyznom. Aż pewnego dnia w jego życiu pojawia się piękna Carla i zamienia je w prawdziwy koszmar. Gangsterskie porachunki, Czerwone Brygady, skorumpowani politycy i prawda, która potrafi zabijać.

 

Odile Haumonte, Wielka księga świętych, wyd. Świat Książki
Biogramy świętych i błogosławionych zebrane w formie księgi na każdy dzień kalendarza liturgicznego Kościoła katolickiego. Znajdziemy tu informacje o życiu i działalności apostołów (św. Piotr, św. Andrzej), wybitnych myślicieli (św. Augustyn, św. Tomasz z Akwinu), mistyków (św. Hildegarda z Bingen, św. Faustyna), założycieli zakonów (św. Ignacy Loyola), a także wiele ciekawostek, dotyczących opisywanych postaci, cytaty z ich dzieł lub im poświęconych, wyjaśnienie pochodzenia i znaczenia ich imion oraz krótkie modlitwy. W książce nie zabrakło najbardziej znanych Polaków wyniesionych na ołtarze. Są wśród nich: bł. Jan Paweł II, bł. Jerzy Popiełuszko, św. Andrzej Bobola, czy św. Wojciech.

 
  
Ana Veloso, Pieśń kolibra, wyd. Świat Książki
Lua od zawsze była niewolnicą, służącą córki właściciela plantacji trzciny cukrowej. Nigdy nie znała swoich rodziców, nie miała praw, nie mogła decydować o swoim losie, ale miała jedną tajemnicę, której pilnie strzegła – umiała czytać i pisać. Dlatego właśnie ją stara Imaculada poprosiła o spisanie historii swojego życia. Imaculada budziła lęk u wszystkich, bo przybyła do Brazylii z Afryki, bo pielęgnowała odwieczne zwyczaje swoich przodków, bo była inna… Jej opowieść ma zaskakujący wpływ na życie młodej Lui. Dzięki niej dziewczyna decyduje się na ucieczkę, by połączyć się z ukochanym, dzięki niej walczy o swoją wolność, dzięki niej ma szansę pomóc innym podobnym do niej.

    

Santa Montefiore, Dom nad morzem, wyd. Świat Książki
Co może łączyć dziewczynkę z toskańskiej wioski i dojrzałą kobietę, właścicielkę podupadającego hoteliku, której przeszłość owianą jest mgłą tajemnicy? Florina miała naście lat i wielkie marzenia. Lubiła zaglądać przez rozpadający się mur, otaczający znajdującą się opodal jej wioski rezydencję. Wyobrażała sobie, że kiedyś zamieszka w takim miejscu. Nie udało się, ale z synem właściciela połączył ją krótki i owocny romans. Wiele lat później w Anglii Marina, chcąc ratować swój hotel, zatrudnia młodego malarza, by udzielał gościom lekcji rysunku. Między artystą a jej pasierbicą rodzi się namiętność. Ale pojawienie się malarza zmieni życie całej rodziny Mariny, zwłaszcza jej samej…

 06.12.

Maciej Urbanowski, Jest Bóg, żyje prawda, wyd. Fronda
Stanisław Brzozowski – patron polskiej lewicy – nieznajomość katolicyzmu nazywa barbarzyństwem. Ignorancję w sprawach Kościoła – przyczyną niezrozumienia polskiej kultury. Wskazuje na dyskryminację wielu znakomitych autorów ze względu na ich wiarę. Głosi pochwałę narodu i silnej Polski.
Oto inne oblicze autora Płomieni, piewcy marksizmu, filozofa pracy, który na łożu śmierci ofiarował duszę Bogu.
Tom ten jest wyborem polskiej eseistyki, od początku wieku XX aż do dziś, poświęconej „innemu” Brzozowskiemu. Zawiera także unikalny, nigdy nie wznawiany tekst pisarza, będący przedmową do Przyświadczeń wiary bł. kardynała Johna Henry’ego Newmana.
Odkryj nieznaną twarz Brzozowskiego nie do zaakceptowania dla dzisiejszej lewicy, która beztrosko wciągnęła go na sztandary.

19.12.

Artur Międzyrzecki, Julia Hartwig, Czesław Miłosz, Korespondencja, Wydawnictwo Literackie
Zbiór niezwykle ciekawej korespondencji wymienianej pomiędzy czołowymi polskimi pisarzami ubiegłego stulecia, reprezentantami elit intelektualnych w kraju i na emigracji. Julia Hartwig, jej mąż Artur Międzyrzecki oraz Czesław Miłosz wymieniają się spostrzeżeniami na temat literatury (krytyczne opinie o Zbigniewie Herbercie), sztuki, polityki, podróży, amerykańskiej codzienności, kraju i emigracji. Większość listów pisana była w latach 1971-1988, niektóre, rzadsze pochodzą z późniejszego okresu, aż do roku 2004. Jest to bez wątpienia ważny dokument, o cechach już historycznych, dotyczący świadomości, światopoglądów i personalnych kontaktów polskich literatów w latach 1970 -1990.

27.12.

Virginia C. Andrews, Kto wiatr sieje…, wyd. Świat Książki
25 urodziny to bardzo ważny moment w życiu Barta. Zgodnie z wolą babki tego dnia stanie się on właścicielem rodzinnej posiadłości. Na jubileuszowe przyjęcie zjeżdża się cała rodzina. Pojawiają się Cathy i Chris, a także rodzeństwo Cindy i Jory z żoną Melodie. W posiadłości jest też dawno uznany za zmarłego wujek Joel. Spotkanie nie przynosi jednak nikomu nic dobrego. Dla rodziców Barta wizyta w Foxwort Hall wiąże się z traumatycznymi przeżyciami, jest wspomnieniem trzech lat, które jako dzieci spędzili uwięzieni na strychu rezydencji. Jory ulega poważnemu wypadkowi, który na zawsze zmieni jego życie, a cienie przeszłości próbują dosięgnąć następnego pokolenia…

Wszystkie fotografie okładek i opisy oraz noty wydawnicze pochodzą ze stron wydawnictw lub strony empik.com.