Wiem co myślisz – Thorsten Havener

Zastanawiacie się czasami, co w danej chwili myśli wasz rozmówca? Czy jest zainteresowany tym, co mówicie? A może chcecie wiedzieć jak sprawić, by wszystko ułożyło się po waszej myśli? Nic prostszego – sięgnijcie po książkę Wiem co myślisz. Sekret czytania w myślach Thorstena Havenera.

Thorsten Havener – artysta, trener, wielka medialna osobowość, mistrz sztuki czytania w myślach. Swoje wyjątkowe zdolności prezentuje w zapierających dech widowiskach i cieszących się ogromną popularnością pokazach na żywo. Występuje w wielu programach telewizyjnych i radiowych*.


Autor przedstawia w swojej książce sposoby na poznanie myśli innych osób i nie jest to żadna magia. Wystarczy być doskonałym obserwatorem. Bowiem wszystko, co chcemy wiedzieć o naszym rozmówcy zdradzają jego słowa, ruchy, gesty. Połowę książki stanowi opis interpretacji poszczególnych gestów, od zakładania rąk po ruchy źrenic. Dowiadujemy się na przykład, że źrenice rozszerzają się kiedy patrzymy na obiekt naszego zainteresowania i sprawia nam to przyjemność. Tak samo ważny jak gesty jest ubiór. Nie bez powodu mówi się, że czyste, wyglancowane buty świadczą o człowieku. Zarówno obuwie, jak i schludny strój mają pokazać, że dana osoba jest porządnym, obowiązkowym obywatelem. Można też rozróżnić niuanse, jak np. materiał z którego zrobiony jest garnitur. Jeśli jest to materiał dobrej jakości, łokcie nie są poprzecierane może to świadczyć, że jest to osoba dobrze zarabiająca, bardzo dbająca o siebie. W przypadku kobiet – sprawdź co zawiera jej torebka? Może smoczek dla dziecka, albo kosmetyki dobrej marki, może ma przy kluczykach od auta logo marki? Na podstawie wszystkich takich drobiazgów można wysnuć hipotezę o człowieku. Oczywiście można się pomylić, nie czytamy dosłownie w myślach, a jedynie obserwujemy.

Książka Havenera zawiera kilkanaście różnych ćwiczeń, dzięki którym możemy sami sprawdzić nasz zmysł obserwacji. Ponadto autor przedstawia różne przykłady i doświadczenia, które sam przeprowadził wśród publiczności podczas swoich występów, jak również eksperymenty przeprowadzone przez badaczy i naukowców wśród studentów i wybranych grup społecznych.

W drugiej części Wiem co myślisz, możemy poznać siłę sugestii i słów, które wypowiadamy. Znaczenie ma nie tylko to co mówimy, ale również w jaki sposób wypowiadamy poszczególne wyrazy, które słowa akcentujemy. Zwracając się po imieniu do naszego rozmówcy, możemy zarówno zwrócić jego uwagę, jeśli imię postawimy na początku zdania, jak również sprawić, że poczuje się on podporządkowany nam, jeśli imię postawimy na końcu zdania.

Na początku książkę czytałam powoli, jednak im bardziej brnęłam w świat poznawania myśli innych ludzi, tym bardziej mnie to wciągało i fascynowało. Autor używa prostego języka, podaje liczne przykłady i ćwiczenia. Ponadto systematyzuje sprawy, o których każdy z nas wie, chociaż często nie jesteśmy tego świadomi, jak choćby to, że buty świadczą o człowieku.


Wiem co myślisz to z pewnością ciekawa pozycja dla headhunterów, osób rekrutujących pracowników, ale również dla ludzi szukających pracy lub pracujących na stanowiskach, które wymagają zdolności komunikacyjnych i negocjacyjnych. Mnie ta książka wiele nauczyła i myślę, że wykorzystam opisane w niej triki w praktyce. 
* informacja o autorze z okładki

Tekst powstał we współpracy ze Studiem Astropsychologii