Madame Sadayakko. Gejsza, która uwiodła Zachód – Lesley Downer

W ubiegłym stuleciu żyła gejsza. Wydawałoby się, że taka sama jak tysiące kobiet wykonujących ten „zawód” w Japonii. A jednak Sada Yacco była inna. Miała to przysłowiowe „coś” co sprawiało, że kochali ją wszyscy.

„Madame Sadayakko: Gejsza, która uwiodła Zachód” autorstwa Lesley Downer to fascynująca opowieść o zamkniętym dla zwykłego śmiertelnika świecie gejsz. Pełnym intryg, kłamstw, ambicji, ale przede wszystkim ciężkiej pracy. Bo zostać gejszą nie jest tak łatwo. Trzeba mieć urodę i zdolności. Nauka sztuki parzenia herbaty, tańca, śpiewu, a nawet rozmowy zajmuje lata. A i tak przyszły los jest niepewny. Sada Koyama miała szczęście i zainteresował się nią bogaty premier Japonii. Wydał rzekomo fortunę, by kupić jej dziewictwo. A następnie wydał dobrze za mąż.

Aktor Otojiro Kawakami sprawił, że Sadę poznał świat. Jego Kawakami Theatre podróżował po całym świecie, będąc pierwszym japońskim teatrem na Zachodzie, a także pierwszym, gdzie na jednej scenie występowali mężczyźni i kobieta. Sadayakko nie była jednak zwyczajną kobietą. Podbiła serca Europejczyków i Amerykanów, dzięki niej teatr występował na najlepszych scenach świata, grając dla najważniejszych koronowanych głów.

Powieść Lesley Downer opisuje losy Sadayakko, począwszy od jej drogi do zostania gejszą, poprzez znajomość z premierem Hirobumi, małżeństwo z Otojiro i występy w teatrze, aż do związku z Fukuzawą.

Życie Sadayakko nie było usłane różami. Droga do sukcesu była kręta i wyboista. Teatr mimo sukcesów, często musiał walczyć z biedą, brakowało pieniędzy nawet na jedzenie, a właściciele amerykańskich teatrów nie wierzyli, że japońscy aktorzy mogą przyciągnąć widownię. W życiu prywatnym szczęście też przewijało się ze smutkiem. Fascynacja Otojiro przeminęła i dopiero po latach Sadayakko mogła związać się ze swoją młodzieńczą miłością – Momosuke Fukuzawą.

Książka ukazuje społeczeństwo japońskie w pierwszej połowie XX wieku. Bardzo konserwatywne, gdzie kultura i tradycja były najważniejsze, a kobiety pełniły rolę żon lub gejsz. Jesteśmy świadkami przemian, jakie zachodzą w ówczesnym świecie, nie tylko w Japonii. Sadayakko była pierwszą gejszą, którą zobaczył Zachód, co więcej pierwszą japońską aktorką, która odniosła międzynarodowy sukces. Mnogość jej talentów sprawiała, że była najbardziej pożądaną gwiazdą. Tańczyła dla prezydentów, malował ją sam Picasso, a dla Pucciniego podobno stała się pierwowzorem Madame Butterfly.

Rewelacyjna książka, która udowadnia, że na prawdziwy sukces trzeba zapracować, a gdy się potknie, wstać, otrzepać się i iść dalej.