Obietnica komisarza Montalbano – Andrea Camilleri

Do kryminałów nie trzeba mnie zachęcać. Z włoskich autorów zdążyłam już poznać Valeriego Varesi, ale ciągle przede mną było dwóch najbardziej znanych pisarzy Andrea Camilleri i Donna Leon, choć akurat ta ostatnia jest Amerykanką, a tylko akcję swoich książek osadziła we Włoszech. I tak wreszcie zabrałam się za mój pierwszy kryminał Camillerego, wybór padł na „Obietnicę komisarza Montalbano”. 

Kim jest Montalbano? Komisarzem policji, który właśnie chce zrezygnować ze stanowiska, ponieważ jest zawiedziony postawą swoich kolegów funkcjonariuszy, za ich udział w fabrykowaniu dowodów w jednej ze spraw. Jednak wszystko toczy się innym torem niż komisarz by pomyślał, gdy pewnego ranka Montalbano natrafia na zwłoki pływające w morzu. Niespotykany splot wydarzeń, wolno tocząca się akcja, nagłe jej zwroty, a wszystko okraszone fantastyczną osobowością komisarza. Montalbano uwielbia dobre jedzenie. Obowiązkowym punktem każdego dnia jest dla niego obiad w ulubionej restauracji. Jednak lokal zostaje zamknięty i komisarz rozpoczyna poszukiwania nowej oazy dla siebie. Wątek ten przeplata się przez całą książkę i stanowi świetne urozmaicenie oraz moment odprężenia od śledzenia trzymającego w napięciu dochodzenia. Drugą postacią, która wprowadza element humorystyczny jest Catarella, bardzo zdolny, choć niepozorny i trochę nietypowy policjant, którego znakiem rozpoznawczym jest przekręcanie i mylenie nazwisk.

Jak skończyło się moje pierwsze spotkanie z twórczością Andrea Camillerego? Świetnie, mam ochotę na więcej. Dobrze napisany kryminał, z konkretnym wątkiem, ciekawie skonstruowaną intrygą, elementami humorystycznymi, które bardzo dobrze kontrastują ze zbrodnią. Autor opisuje wydarzenia w gorącym włoskim klimacie, który czuć na każdym kroku, co jest charakterystyczne dla powieści rozgrywających się w słonecznej Italii, pod tym względem Camillerego i Varesiego wiele łączy. „Obietnica komisarza Montalbano” to udana lektura, stanowiąca zachętę do sięgnięcia po inne tytuły autora, co z pewnością uczynię.