Dynastia Tudorów. Król, Królowa i Królewska Faworyta

Bardzo ostrożnie podchodzę do wszelkich seriali powiązanych z książkami i odwrotnie, książek powiązanych z serialami. Ekranizacje, adaptacje i wszelkie podobne twory zawsze budzą moje wątpliwości, czy tym razem autorom bądź scenarzystom uda się stworzyć coś dobrego. Na szczęście ostatnio coraz częściej trafiam na wyjątki od reguły i świetnie wykonaną pracę.

W moje ręce wpadła książka „Dynastia Tudorów. Król, Królowa i Królewska Faworyta” autorstwa Anne Gracie, która napisała tę powieść na podstawie scenariusza genialnego serialu „Dynastia Tudorów”. Jest to pierwszy tom cyklu oparty na pierwszym sezonie serialu. Rozpoczyna się w momencie, gdy król Henryk VIII toczy spór z Francją i młodym władcą Franciszkiem. Jednak najważniejszą częścią książki jest oczywiście dążenie Henryka do rozwodu z Katarzyną Aragońską i poślubienie Anny Boleyn. Nie obędzie się bez polityki, dyplomacji i tego co najsłodsze w takich historiach, czyli dworskich intryg. Henryk za wszelką cenę chce się pozbyć Katarzyny i nic nie stanie mu na drodze.

Anne Gracie stworzyła ciekawą historię, którą bardzo dobrze się czyta. Lekkie, sprawne pióro autorki prowadzi nas przez kolejne rozdziały, przybliżając nam życie bohaterów. Ciekawym zabiegiem jest tutaj wprowadzenie formy scenariuszowej książki. Powieść jest podzielona na rozdziały zawierające krótkie sceny jak z taśmy filmowej, co sprawia, że w trakcie lektury przed moimi oczami przewijały się kolejne fragmenty serialu. Okładka również filmowa z bohaterami Johnem Rhys – Meyers’em i Natalie Dormer nakłaniała mój umysł do obsadzania w poszczególnych rolach znanych z ekranu aktorów. Taka wizualizacja ułatwiała lekturę i dodatkowo pobudzała wyobraźnię.

Wiem, że „Dynastia Tudorów. Król, Królowa i Królewska Faworyta” będzie miała tylu samo zwolenników co i przeciwników. Dlaczego? Dla wielu osób, zwłaszcza miłośników powieści historycznych, wadą może być, że książkę tę czyta się jak scenariusz filmowy, krótkie sceny, oparte głównie na dialogach, z rzadka tylko dowiadujemy się o okolicznościach towarzyszących, o otoczeniu bohaterów czy ich emocjach w danej chwili. Mnie jako fance serialu, a jednocześnie miłośniczce historii i takowych powieści, podobała się jednak ta konwencja. Nie spotkałam się nigdy wcześniej z taką formą książki i uważam, że w tym przypadku to się sprawdziło. Rozciągnięcie scenariusza filmowego na podstawie, którego książka została napisana, dorzucenie tylko opisów scen dałoby sztuczny efekt, a tak zachowanie formy dialogowej, bez wzbogacania jej o zbędne moim zdaniem elementy jak nadmiernie rozbudowana fabuła, dało przyjemną dla czytelnika historię, którą warto poznać. 

Za książkę serdecznie dziękuję Wydawnictwu Harlequin/Mira
Książkę przeczytałam w ramach wyzwań Tudorowie w literaturze oraz History Books
O książce:
Autor: Anne Gracie
Tytuł oryginalny: „The Tudors: The King, the Queen and the Mistress”
Tłumaczenie: Alina Patkowska
Harlequin Polska, Warszawa 2013.