Kryminalne zapowiedzi – marzec!

Dzisiaj garść najciekawszych kryminałów, które ukażą się w marcu.

Wydawnictwo G+J Gruner + Jahr
Anna Poppek „Seryjni mordercy XX wieku”, 06.03.2013.
Potwory, wampiry, zwyrodnialcy – stygmatyzowani wspólnym określeniem „seryjni mordercy” – od wieków byli pierwowzorami szwarccharakterów powieści grozy, a od czasów powstania filmu – thrillerów i horrorów. Przedstawiamy Państwu poczet największych seryjnych zbrodniarzy XX wieku, polskich i zagranicznych. Są wśród nich takie postaci, jak Bogdan Arnold, Kenneth Bianchi i Angelo Buono, David Berkowitz, Ted Bundy, Andriej Czikatiło, Jeffrey Dahmer, Marc Dutroux, Albert Fish, John Gacy, Ed Gein, Fritz Haarmann, Pedro López, Joachim Knychała, Karol Kot, Richard Kuklinski, Peter Kurten, Charles Manson, Zdzisław Marchwicki, Dennis Nilsen, Leszek Pękalski, Richard Ramirez, Albert de Salvo czy Peter Sutcliffe.
Prezentację ich sylwetek poprzedza arcyciekawy wywiad z najwybitniejszym polskim specjalistą w tej dziedzinie, profesorem Brunonem Hołystem, który wyjaśnia pobudki seryjnych zbrodni i wprowadza Czytelników w zagadnienia wiktymologii.
Jest to o tyle „gorący” temat, że w 2013 roku na wolność wyjdzie w Polsce wielu seryjnych morderców i niebezpiecznych zbrodniarzy, którym w 1988 roku, zgodnie z amnestią, zamieniono kary śmierci na 25 lat pozbawienia wolności. Czy powinniśmy się bać?…

Wydawnictwo Mira
Erica Spindler”Ukarać zbrodnię” 08.03.2013
W na pozór spokojnym miasteczku w Karolinie Północnej dochodzi do serii dziwnych wypadków. Tylko policjantka Melanie May dostrzega pewną prawidłowość – wszyscy zmarli mężczyźni znęcali się nad kobietami i dziećmi, lecz uniknęli kary. Melanie, ryzykując karierę, rozpoczyna prywatne śledztwo. Prosi o pomoc Connora Parksa, wybitnego profilera FBI. Wspólnie docierają do ważnych faktów, ale też często gubią się w labiryncie domysłów. Ktoś celowo kieruje ich na fałszywy trop. Wkrótce ich dochodzenie zmieni się w niebezpieczną rozgrywkę z psychopatycznym mordercą.


Dom Wydawniczy REBIS

Carin Gerhardsen „Najmroczniejsza ciemność” 05.03.2013
Kolejna książka serii o Hammarby.
Na promie płynącym ze Szwecji do Finlandii zostaje uduszona szesnastolatka. Policjantka podczas joggingu w sztokholmskim parku zauważa w zaroślach wycieńczone niemowlę. Wkrótce natrafia też na zwłoki niezidentyfikowanej kobiety. W tym samym czasie w zamkniętym na klucz mieszkaniu budzi się trzyletnia dziewczynka i stwierdza, że jest całkiem sama. Posterunek w Hammarby otrzymuje kolejne niepokojące zgłoszenia. Komisarz Conny Sjoberg i jego zespół muszą działać szybko.
Francesco Fioretti „Sekretna księga Dantego”, 20.03.2013
Tajemnicza śmierć poety i klucz do sekretu ukryty w najsłynniejszym poemacie średniowiecza
Czy Dante Alighieri zmarł na malarię w Rawennie? Może jednak ktoś chciał go zabić i pogrzebać w wielkiej tajemnicy? Jego córka, mniszka Beatrycze, były templariusz Bernard oraz medyk Giovanni z Lukki próbują rozszyfrować zakodowaną wiadomość, którą autor wizjonerskiego poematu zostawił na dziewięciu kartkach. Mnożą się wyrafinowane łamigłówki. Przed kim i dlaczego Alighieri postanowił tak starannie ukryć ostatnie trzynaście pieśni Boskiej Komedii?
Szeroka panorama czternastowiecznej Europy. Misterny splot zagadek, Petrarka, Boccaccio – historia, której dotąd nikt nie
opowiedział…

Wydawnictwo W.A.B.

Marcin Wroński „Pogrom w przyszły wtorek”, 06.03.2013
Piąty tom kryminalny z lubelskim policjantem!
Zagadkowa śmierć ważnego świadka, seria brutalnych zabójstw, półświatek, podziemie i ubecy…
Zygmunt Maciejewski, komisarz przedwojennej policji siedzi w więzieniu i jest rozpracowywany przez okrutnego ubeka. Wprawdzie major Grabarz nie zdołał skłonić Zygi do kolaboracji, lecz wie, że dopnie swego. Maciejewski, policjant oddany swojej pracy i lojalny wobec prześladowanych kolegów po fachu, zgadza się pomóc nawet ubekowi, gdy ten – zupełnie nieoczekiwanie – żąda, by Zyga zapobiegł… mającemu wybuchnąć pogromowi w Lublinie. Jeżeli Maciejewski odmówi, życie jego byłego podkomendnego zawiśnie na włosku, o co Grabarz już się postara.
Komisarz wychodzi na wolność i trafia w środek powojennego zamętu i chaosu. Lublin już nie jest miastem, w którym Zyga znał każdy zaułek i każdą melinę. Dawny gmach gestapo zajmuje NKWD, nową władzę trudno odróżnić od bandytów, a ludzki strach i zniechęcenie łatwo przeradzają się w agresję.
Mimo wszelkich trudności Zyga rozpoczyna nietypowe dochodzenie, rozpoznaje grunt i trafia na trop szmalcowników i delatorów, którzy w czasie wojny wydawali Żydów. Przy okazji rozwikłuje zagadkę seryjnych morderstw, od kilku tygodni spędzającą sen z powiek milicji, i – co najważniejsze – stara się odzyskać utraconą rodzinę. Czy te wszystkie sprawy nie przerosną zagubionego w powojennym świecie sanacyjnego policjanta?

Henning Mankell „Mózg Kennedy’ego”, 20.03.2013
Diagnoza „HIV” brzmi jak wyrok. Mnóstwo ludzi głowi się, jak ten wyrok
anulować, a przy okazji… dobrze zarobić. Nieważne, ile przy tym stracą
inni – pieniądze, zdrowie, życie. Mnożą się zespoły i laboratoria
opracowujące formułę leku na HIV. Wszystkie te działania owiane są
tajemnicą, a w grę wchodzą zawrotne sumy. Nic dziwnego, że pojawiają się
teorie spiskowe i nielegalne praktyki. Na trop jednej z takich afer
wpadł Henryk Cantor. Louise Cantor, archeolog, przylatuje do Sztokholmu z
wykopalisk w Grecji, aby wygłosić wykład na sesji naukowej. Przy okazji
odwiedza swojego syna, Henryka. Nie będzie im jednak dane uściskać się i
porozmawiać. Louise znajduje zwłoki chłopaka w jego mieszkaniu.
Okoliczności świadczą o samobójstwie, ale matka nie jest przekonana do
wyników policyjnego śledztwa. Zaczyna swoje dochodzenie, które
zaprowadzi ją aż do Afryki i w głąb podwójnego życia jej syna… Henning Mankell gra
niedopowiedzeniami, mnoży przypuszczenia i gubi tropy. Jego powieść
pokazuje, że wszystko i wszyscy to tryby w maszynie rządzącej naszym
światem.

Wydawnictwo Czarne

Kjell Ola Dahl „Wierny przyjaciel”, 06.03.2013
Dla Frankena Fr licha miała to być kolejna zwyczajna sprawa. W czasie policyjnej akcji zatrzymał Veronikę Undset, młodą kobietę podejrzaną o kontakty ze znanym przestępcą. Gdy ją przeszukuje, w ręce wpada mu złota zapalniczka z działką kokainy. Kobieta twierdzi, że przedmiot nie należy do niej, ale dla świętego spokoju zgadza się zapłacić grzywnę.
Jakież jest zdziwienie detektywa, kiedy jeszcze tego samego wieczoru spotyka Veronikę na urodzinach swojego przyjaciela z dzieciństwa. Okazuje się, że niedawno się zaręczyli. Czy detektyw może pozostać obiektywny w tej sprawie? Czy zdarzenia ze wspólnej przeszłości nie wpłyną na jego postępowanie? Wypadki toczą się szybko i gdy Franken staje w obliczu morderstwa, musi położyć na szali lojalność wobec dawnego przyjaciela.

Wydawnictwo Amber

Neil White, „Zagłuszyć krzyk”, 05.03.2013

W prowincjonalnym miasteczku w Lancashire zostaje w bestialski sposób
zamordowana córka miejscowego gangstera. Dziennikarz Jack Garrett,
specjalista od reportażu sądowego współpracujący z lokalnym tabloidem,
otrzymuje od naczelnego zlecenie na artykuł na temat tej zbrodni. I
odkrywa, że kilka tygodni wcześniej taki sam los spotkał córkę
miejscowego policjanta. Rozpoczyna dziennikarskie śledztwo – niezależne, a często wbrew
policyjnemu, które prowadzi Laura McGanity, sierżant z wydziału
zabójstw, a prywatnie narzeczona Jacka. Wkrótce Garrett dostaje pierwszy list od mordercy – z tajemniczym wierszem. Im bardziej zagłębia się w sprawę, tym więcej ryzykuje. Mafijny boss chce sam wymierzyć sprawiedliwość zabójcy córki i zmusić Jacka do współpracy. Policja usiłuje wykorzystać jego kontakt z mordercą. Lecz okazuje się,
że trop prowadzi na posterunek. Zbrodniarz obserwuje każdy krok Jacka i
Laury. I już wybrał swoją następną ofiarę…

Wydawnictwo Czarna Owca 

Liza Marklund, „Granice”, 06.03.2013
Ciało pięknej kobiety zostaje odnalezione w śniegu. To już czwarta ofiara zamordowana w podobny sposób w krótkim czasie. Pewne elementy zbrodni powtarzają się: młoda matka zostaje zabita przy użyciu ostrego narzędzia ciosem w plecy. W redakcji Anniki Bengtzon rodzą się podejrzenia, że w grę wchodzi seryjny morderca. Dziennikarka rozpoczyna samodzielne dochodzenie. Jednocześnie otrzymuje dramatyczną wiadomość: jej mąż, Thomas, który przebywa właśnie na konferencji w Nairobi, zostaje porwany na granicy Kenii z Somalią razem z innymi przedstawicielami państw europejskich. Szantażyści przystępują do egzekucji zakładników. Annika zrobi wszystko, by uratować swojego męża…
Hakan Nesser „Powrót”, 20.03.2013
Trzecia książka z kryminalnej serii o komisarzu Van Veeterenie i jego współpracownikach z jednostki policyjnej w Maardam. Pewnego kwietniowego dnia w rowie znalezione zostaje poćwiartowane ciało. W spokojny sierpniowy poranek więzienie opuszcza domniemany podwójny morderca. Czy istnieje jakiś związek między tymi dwoma wydarzeniami?

Hakan Nesser jeden z najpopularniejszych szwedzkich pisarzy. Największą popularność przyniósł mu cykl dziesięciu powieści kryminalnych o komisarzu Van Veeterenie. Większość książek z tej serii stała się podstawą scenariuszy filmowych. Nesser trzykrotnie otrzymał nagrodę za najlepszy szwedzki kryminał.

Arne Dahl „Wielkie wody”, 20.03.2013
Międzynarodowej sławy autor powieści kryminalnych pierwszy raz w Czarnej Owcy.
Dag Lundmark, policjant i były kochanek komisarz Kerstin Holm, zostaje oskarżony o zastrzelenie afrykańskiego uchodźcy. Lundmark twierdzi, że działał w obronie koniecznej. Ze śledztwa wynika, że Afrykanin był szpiegiem w międzynarodowej firmie farmaceutycznej. Czy dlatego został zabity? Kerstin postanawia rozpocząć pogoń za mordercą…

Książka należy do składającej się z 10 części serii o Drużynie A, która sprzedała się dotąd w liczbie dwóch milionów egzemplarzy.

Widzicie coś dla siebie? Ja oczywiście będę polować na Czarną Serię, aż trzy tytuły:)
Wszystkie okładki, noty wydawnicze i opisy książek pochodzą ze stron wydawnictw oraz strony empik.com