Zapowiedzi listopadowe cz. II

08.11.
Rick Riordan, Znak Ateny. Olimpijscy herosi. Tom 3,  Galeria książki
Annabeth jest przerażona. Właśnie kiedy ma znowu spotkać się z Percym po sześciu miesiącach rozłąki, na którą skazała ich Hera, Obóz Jupiter szykuje się do wojny. Kiedy dziewczyna i jej przyjaciele Jason, Piper i Leo przylatują tam na pokładzie Argo II, rzymscy półbogowie sądzą, że to inwazja: grecki okręt wojenny – fantastyczne dzieło Leona, z miotającym ogień spiżowym smokiem na dziobie – odbierają jako zagrożenie. Annabeth ma nadzieję, że kiedy Rzymianie zobaczą na pokładzie Jasona, swojego pretora, przekonają się, że goście z Obozu Hercosów przybywają z pokojową misją. Ale to niejedyny powód jej lęku. Annabeth ma w kieszeni dar od matki, który otrzymała z żądaniem: „Idź za Znakiem Ateny. Pomścij mnie”. Dziewczyna i tak już dźwiga ciężar przepowiedni, według której siedmioro półbogów ma wyruszyć na poszukiwanie Wrót Śmierci, aby je zamknąć i udaremnić powrót potworów na świat. Czego jeszcze chce od niej Atena? Lecz Annabeth najbardziej boi się tego, że Percy mógł się zmienić. Może przyjął już rzymskie poglądy i obyczaje? Może nie są mu już potrzebni dawni greccy przyjaciele, a w razie konfliktu stanie po stronie Rzymian? Jako córka bogini wojny i mądrości Annabeth jest urodzonym przywódcą, ale nie chce już nigdy rozstawać się z ukochanym Percym, synem boga mórz.
Pełna niesamowitych przygód wyprawa z Ameryki do Rzymu została ukazana z punktu widzenia czworga jej uczestników. W Rzymie czekają na młodych herosów zaskakujące odkrycia, niespodziewane wybory i straszliwe zagrożenia. Od powodzenia ich misji zależą losy całego świata. Wejdź z nimi na pokład Argo II, jeśli masz odwagę…

09.11.
Ken Follett, Upadek gigantów, Wydawnictwo Albatros (wznowienie)
Powieść otwierająca monumentalną epicką trylogię, rozgrywająca się na tle burzliwych, kształtujących XX wiek wydarzeń, pełna napięcia opowieść o losach pięciu rodzin – amerykańskiej, niemieckiej, rosyjskiej, angielskiej i walijskiej. Wydarzenia opisane w 'Upadku gigantów’ przybliżają okres pierwszej wojny światowej, rewolucji październikowej i obrazują powstanie ruchu sufrażystek.

Wybuch pierwszego ogólnoświatowego konfliktu zbrojnego na zawsze zmienia życie bohaterów. Gdy trzynastoletni Billy Williams uczy się, jak być mężczyzną, w brutalnym świecie wojennych okopów, jego siostra trafia do domu arystokratki, Maud Fitzherbert, kobiety uwikłanej w niebezpieczny romans z niemieckim szpiegiem. Nieszczęśliwie zakochany Gus Devar, młody student prawa, otrzymuje szansę na wspaniałą karierę w Białym Domu. Inaczej potoczą się losy Grigorija i Lva Peshkovów, osieroconych bliźniaków, których planu emigracji do mitycznej Ameryki przekreśla wojna.

Upadek gigantów to historia o miłości, nienawiści, poczuciu obowiązku i zdradzie. Pełna napięcia i zwrotów akcja przenosi się z Waszyngtonu do Petersburga, z korytarzy najważniejszych światowych instytucji, do zacienionych buduarów, gdzie możni świata knują kolejne intrygi. Napisana w oparciu o rzetelne badania, pełna zapadających w pamięć bohaterów, najnowsza powieść Folletta to nie tylko znakomita książka obyczajowo-przygodowa, ale również swoisty przewodnik po historii XX wieku.

14.11.
Izabela Sowa, Herbatniki z jagodami, Akapit Press, (wznowienie)
Jagoda, lat 30, pracuje w ekspansywnej międzynarodowej korporacji, lecz ona sama – pomimo dwóch fakultetów oraz znajomości trzech języków – nie jest ani ekspansywna, ani bezwzględna. Marzy o dotrwaniu do emerytury w roli jednego z tysięcy trybików korporacyjnej machiny. Tymczasem traci pracę i postanawia wyjechać do rodzinnego miasteczka. Czy życie na prowincji może być równie ekscytujące jak w dużym mieście?
Roberto Gervaso, Borgiowie, Wydawnictwo Dolnośląskie
Niewiele było w historii nazwisk budzących tak wielką odrazę jak nazwisko Borgiów. Współcześni i potomni uczynili z nich potworów zdolnych do wszelkich oszustw i łotrostw. Najważniejsze role w dziejach odegrali: kardynał Rodrigo, późniejszy papież Aleksander VI; jego syn Cezar, ambitny i okrutny, pierwowzór słynnego Księcia Machiavellego; piękna Lukrecja Borgia, pani o stu twarzach. Roberto Gervaso, włoski pisarz i publicysta, znakomicie rysuje ich sylwetki i odtwarza epokę, w której żyli.
15.11.
Nigella Lawson, Nigellissima, Wydawnictwo Filo
Nigellissima czerpie natchnienie z włoskiej kuchni, przenosząc jej ducha prosto na talerze – pronto! Celebracja świeżych, smacznych i prostych posiłków leży u podstaw włoskiego sposobu gotowania. Przepisy Nigelli Lawson odzwierciedlają tę naturę: łatwe i szybkie codzienne dania zmieniają w przygotowaną bez wysiłku ucztę. Włoskie jedzenie opanowało świat. Nigellissima podaje ponad 100 przykładów pysznych włoskich dań – od makaronu z sycylijskim pesto po mięsną pizzę bez ciasta, od sardyńskiego kuskusu po weneckie owoce morza, od penne po pappardelle, ragù i risotto, od włoskiego placka z jabłkami i lodów po pannacottę i anyżkowe ciasteczka. To kulinarna podróż po Italii, której punktem kulminacyjnym jest rozdział z przepisami na święta i przyjęcia, z apetyczną ucztą bożonarodzeniową na czele. Tradycyjne i mniej znane dania poruszą nasze kubeczki smakowe i wyobraźnię, nie szarpiąc nerwów gotującym.
16.11.
Jamie Cat Callan, Francuzki nie sypiają same, Wydawnictwo Albatros
Jak to się dzieje, że ze wszystkich kobiet świata, to właśnie Francuzki najlepiej radzą sobie w relacjach męsko-damskich? Skąd bierze się ich opinia najbieglejszych w sztuce uwodzenia i co kryje się za ich mitycznym czarem… „Francuzki nie sypiają same” to swego rodzaju poradnik dla kobiet zagubionych we współczesnym świecie. J. Cat Callan, Amerykanka, od najmłodszych lat związana ze swą francuską babką, w przystępny sposób wyjaśnia, jak żyć i jak budować związki. Oparta na licznych wywiadach z Francuzkami i Francuzami, książka ukazuje model kobiety zupełnie inny od tego, który ugruntował się w amerykańskim społeczeństwie. Dlaczego idealna, lansowana przez media randka jest najgorszym pomysłem, jaki może zrealizować pragnąca związku kobieta? Dlaczego francuskie przyjęcie ma przewagę nad romantycznym w założeniu spotkaniem we dwoje? Jak być kobiecą, tradycyjną, a jednocześnie asertywną w najlepszym feministycznym rozumieniu tego słowa, i jak zbudować własną grupę towarzyską? W oparciu o filozofię i historię autorka buduje obraz nowoczesnej kobiety, która podchodzi do świata w sposób racjonalny i buduje związki oparte na partnerstwie, osoby wyzwolonej i wolnej od uprzedzeń, która potrafi czerpać z życia pełnymi garściami.
*Wszystkie opisy książek i noty wydawców, a także fotografie okładek pochodzą ze stron wydawnictw oraz empik.com