Mroczny sekret – Libba Bray

Koniec XIX wieku. Szesnastoletnia Gemma Doyle mieszka z rodzicami w Indiach. Pewnego dnia jej matka zostaje zamordowana na ulicy w tajemniczych okolicznościach. Gemma wraz z ojcem wraca do Anglii, gdzie zostaje wysłana do Akademii Spence.

W nowej szkole czuje się samotna i nieszczęśliwa. Postrzegana jest jako osoba co najmniej dziwna, ponieważ ma jedną nietypową cechę. Od dnia swoich szesnastych urodzin, ma wizje przyszłości, które zawsze się spełniają. I to właśnie te wizje sprawią, że połączy ją niezwykła przyjaźń z trzema uczennicami szkoły – Felicity, Pippą i Ann.Jest jednak jeszcze jedna osoba u boku Gemmy. To tajemniczy chłopak, który podąża za nią od czasu wyjazdu z Indii. Na dodatek Kartik twierdzi, że ma ją chronić przed siłami zła.

W Spence Gemma odkryje swoje nowe umiejętności, wejdzie do innego świata oraz pozna historię swojej matki i jej powiązań z organizacją o nazwie Zakon. Tutaj Gemma znajdzie nie tylko przyjaciół, ale i swoje przeznaczenie.

„Mroczny sekret” to pierwsza część trylogii „Magiczny krąg” Libby Bray. Autorka przenosi nas w dwa różne światy. Mroczny Londyn końca XIX wieku, z wszystkimi jego urokami i niebezpieczeństwami. I drugi dużo bardziej pociągający świat. Świat naszej duszy, myśli i marzeń. Po przekroczeniu granicy Gemma musi pokonać własne lęki i obawy, czasami puścić wodze fantazji. Cztery przyjaciółki odkrywają ścieżki własnej kobiecości i moc jaka drzemie w każdej z nich. A także, że być kobietą to niełatwa sztuka, zwłaszcza w dziewiętnastym stuleciu. Kobiety bowiem postrzegane są jako naiwne i delikatne, nie potrafiące myśleć logicznie. Stworzone jedynie po to by ładnie wyglądać, prowadzić dom i zachwycać gości organizowanymi balami i herbatkami. Wbita w ramy manier nieokiełznana Gemma nieraz narobi sobie kłopotów w realnym świecie, podczas gdy te same cechy dadzą jej odwagę, by walczyć o przetrwanie międzyświata, w którym może wreszcie być sobą. Wędrując z Gemmą i jej przyjaciółkami po zakamarkach duszy odkrywamy nasze własne marzenia, zdolności, moce. Tkwiące w nas piękno, dobro i zło. Pokonujemy strach, obawy przed zrobieniem czegoś, czego pragniemy.

„Mroczny sekret” wydobywa na światło dzienne nasze najskrytsze marzenia, ale i największe słabości. Wady i zalety. Ale co najważniejsze, pomaga nam się z nimi pogodzić. Polecam każdej kobiecie, niezależnie od wieku i doświadczenia życiowego, bo przecież ciągle odkrywamy siebie na nowo.