Pułapka szczęścia – dr Russ Harris

Czy szczęście jest naturalnym stanem każdego człowieka? A może każdy z nas z zasady uważa się za nieszczęśliwego w przeciwieństwie, do jak sądzi, otaczających go szczęśliwych ludzi? Dr Russ Harris w swojej „Pułapce szczęścia” pokazuje nam, że negatywne emocje, lęk, strach, a także myśli, których nie możemy się pozbyć z głowy są nieodłączonym elementem naszego życia i nie możemy się ich pozbyć, ale możemy nauczyć się jak sobie z nimi radzić.

Autor podzielił książkę na trzy części. Pierwsza pokazuje czytelnikom, w jaki sposób zastawiają swoją pułapkę szczęścia. Znajdziemy tutaj definicję szczęścia, a także dotyczące go mity jak np. ten, że jeśli uważamy się za nieszczęśliwych, a wszyscy dookoła są szczęśliwi to z nami musi być coś nie tak. Autor zawarł tutaj również kwestionariusz kontroli myśli i uczuć. No właśnie, czy możemy je kontrolować – Harris przedstawia strategie kontroli.


Druga część to zestaw sześciu zasad ACT, czyli terapii akceptacji i zaangażowania. Dowiadujemy się czym każda z nich jest i jak je zastosować. Znajdziemy tutaj definicje, ćwiczenia i przykłady z życia wzięte. Mamy przestać oceniać swoje emocje i nauczyć się dostrzegać ich prawdziwą postać. Autor opisuje trzy etapy rozszerzenia, a także ćwiczenia na świadomość ciała.

Na koniec dowiadujemy się, czym ACT różni się od innych metod radzenia sobie z cierpieniem. ACT ma na celu uwolnienie się od samooceny. Ostatnia część stawia nam pytanie, czego tak naprawdę pragniemy?, zawiera kwestionariusz wartości życiowych (rodzina, małżeństwo i związki, przyjaźń, praca, edukacja itd.). Wyznaczamy sobie cel i układamy plan gotowości i działania.

Ostatnie strony książki zawierają spis polecanych przez dra Harrisa materiałów, książek o podobnej tematyce, a także adresy stron, gdzie prowadzone są szkolenia ACT.

„Pułapka szczęścia” to książka dla osób zainteresowanych rozwojem osobistym, znajdziecie tu wiele interesujących faktów i porad. Tak naprawdę w poradniku dra Harrisa chodzi nie tyle o szczęście, co o nauczenie się radzenie sobie z problemami, natrętnymi myślami, lękiem i strachem, a to powoli doprowadzi nas do stanu zwanego szczęściem. 

Myślę, że jest to ciekawa pozycja, warta polecenia. Jestem przekonana, że skorzystałam na jej przeczytaniu, a rady dra Harrisa przydadzą mi się w wielu sytuacjach i pozwolą opanować targające mną uczucia i emocje, zwłaszcza w chwilach stresu. 

Tekst powstał we współpracy ze Studiem Astropsychologii